Díky zachovalé kronice, která se zjevila právě před několika dny při rekonstrukci starého domu na jeho půdě, znají místní hasiči své dějiny dopodrobna od svého založení. „Prvním velitelem byl Josef Hejtman, zásahovou jednotku tvořili všichni členové. Kdo měl ruce, nohy, vždycky hasil,“ vyprávěl Stanislav Šmiraus, současný starosta SDH Sněhov.

V 50. letech došlo ke stagnaci „Moc se toho nedělalo,“ zmiňoval starosta. Zlom nastal koncem 70. let, kdy se sešla rozumná parta lidí a s pomocí tehdejšího Místního národního výboru v Malé Skále se dobrovolným hasičům ve Sněhově podařilo přebudovat zbrojnici tak, aby se jim tam vešlo auto. Toužili totiž po vlastním požárním vozidle. „První auto, které jsme měli, byl vojenský Robur,“ vzpomínal Stanislav Šmiraus.

Byl to sice téměř vrak, ale šikovní členové SDH si ho dali svépomocí dohromady a jak řekl starosta, ordinovali s ním až do devadesátého roku. Pak zakoupili přes Maloskalský obecní úřad hasičskou Avii. V nejlepším stavu však také zrovna nebyla. Hasiči na ní teď uplynulé dva roky pracovali a s finančním přispěním, které přišlo opět z jejich mateřské obce, ji opravili tak, že jsou na ni nyní patřičně hrdí.

Pomáhají při Benátské noci

Peníze na činnost si sněhovští hasiči obstarávají jednak sami, a to zajišťováním pomoci například na Benátské noci, a jednak díky dotacím z Obecního úřadu v Malé Skále. A že je jejich pomoc mnohdy hodně potřeba, mohli vidět letos asi všichni motorizovaní účastníci vyhlášeného hudebního festivalu. „Všechna auta jsme museli tahat z bláta, nikdo by bez nás nevyjel,“ uvedl Stanislav Šmiraus.

Plocha kempu, kde návštěvníci Benátské noci bivakovali, se totiž tento rok proměnila po dešti v bahnisko, do něhož jejich vozidla zapadla.
Dobrovolní hasiči ve Sněhově mají také své plány do budoucna.

Z rybníka bude hasičská nádrž

„Chtěli bychom naše torzo rybníka přebudovat na hasičskou nádrž,“ uvedl Stanislav Šmiraus. Z ní by tak mohli využívat vodu pro první zásah. I když od roku 1978 hořelo v místě a okolí jen pětkrát, jistota je jistota.

Zásahovou jednotku SDH Sněhov tvoří deset členů a patří ke skupině JPO 5. „Výjezdů zas tolik není, býváme přizvaní k jednoduchým věcem, když se jedná třeba o dálkovou dopravu vody nebo ke spadlým stromům,“ sdělil starosta. Letos vyjeli pouze na dvě prověřovací cvičení. Sněhovští hasiči jsou sehraní a každý ví, co má dělat.