Air Parku vévodí bývalý vládní letoun sovětské výroby TU-154M, který sloužil vrcholným představitelům státu, včetně prezidentů Václava Havla a Václava Klause, ale i vojákům a k přepravě humanitární pomoci, a to pouhých sedm let v letech 2000 až 2007. Před sešrotováním ho Tarantíkovi zachránili na poslední chvíli. Uvnitř si můžete prohlédnout kompletní interiér včetně prezidentského salonku a dokonce usednout do kabiny pilota.

Zajímavý osud má za sebou i Tupolev TU-104A vyrobený v roce 1958. Po krátké epizodě u tehdy sovětského Aeroflotu létal 15 let u ČSA. Po vyřazení sloužil přes 35 let jako bar u plaveckého bazénu v Olomouci. „Využili jsme nabídky a přestěhovali ho k nám do muzea. Předělali jsme ho podle dobových fotek a schémat. Dnes je také přístupný návštěvníkům, stejně jako některé další exponáty,“ řekl pro Deník zakladatel Air Parku Karel Tarantík.

Teprve devatenáctiletá Zara Rutherfordová se v těchto dnech pokouší obletět svět. Letí v československém stroji Shark, vyrobeném v Senici na Slovensku. Na snímku odlet Zary Rutherfordové se Sharkem ze senického letiště.
Chtěli vyrobit sen každého pilota. Nyní československé letadlo letí kolem světa

Zároveň poukázal i na další unikáty. K jeho sedmdesátým narozeninám mu syn z Itálie přivezl nákladní Dakotu C47 americké armády. „Vozili jsme ji po částech na kamionech. Tento letoun sloužil ještě za druhé světové války. Kromě Leteckého muzea ve Kbelích jsme jediní, kdo ho má ve sbírkách,“ připomíná Karel Tarantík a hned dává tip na další zajímavý stroj.

Tím je nadzvukový stíhací letoun BAC Lightning F-2 z dob studené války. „Je zajímavý tím, že má dva motory nad sebou. Piloti prý říkali, že sedí na raketě. Měl chránit Velkou Británii před útokem sovětských bombardérů. Dnes jsou v Evropě jen čtyři kusy, jeden z nich u nás,“ podotýká Karel Tarantík. Letoun získal od holandského sběratele.

Monopost týmu Formule 1 Alfa Romeo Racing Orlen u čerpací stanice vedle litvínovské chemičky
Monopost za desítky milionů. V Litvínově je k vidění skutečná formule 1

Kromě více než pěti desítek exponátů z oboru letectví včetně několika verzí Migů si ve Zruči přijdou na své i milovníci vojenské techniky. Najdou zde hned několik modifikací tanku T-34, protiletecký kanon PLK ráže 85 mm nebo obrněné transportéry. Atmosféru doby studené války dokresluje obří socha diktátora Stalina vytesaná z pískovce, která do roku 1960 stála na nábřeží v Plzni.

Air Park najdete na výjezdu ze Zruče směrem na Třemošnou u Plzně. Otevřeno tady mají po celý rok od 10 do 17 hodin. Vstupné do základního oddělení stojí dvě stě korun pro dospělého a polovinu pro děti.