A hokej se neobejde bez rozhodčích. Na olympijských hrách se představí pět českých sudích. Mezi 28 arbitry, kteří budou řídit zápasy mužského turnaje v Pchjongčchangu, se dostali Jan Hribik s Antonínem Jeřábkem jako hlavní a Vít Lederer s Miroslavem Lhotským jako čároví. Pro ženský turnaj byla nominovaná čárová rozhodčí Zuzana Svobodová.

„Pískat na olympiádě bylo mým snem,“ říká jablonecký rozhodčí.Zdroj: Deník / Březinová DagmarJan Hribik je odchovancem jabloneckého hokejového týmu HC Vlci. Jak se na největší sportovní událost dostal a co si od ní slibuje?
Pro sportovcem je životním cílem a snem probojovat se na olympiádu.

Jak je to u rozhodčích?
Myslím si, že každý má tyto sny nastaveny individuálně. Pro někoho může být nejvyšším cílem dostat se do NHL, pro jiného dostat se na olympiádu. U mě byla nejvyšším cílem olympiáda.

Co všechno musí rozhodčí umět a podstoupit pro to, aby byl nominovaný na olympiádu?
Rozhodčí musí být podávat velmi dobré výkony v dlouhodobém hledisku, čímž se dostane do širší nominace na olympiádu. Před olympijskou sezonou se pořádá předolympijský kemp ve Švýcarsku, kam je pozvána širší skupina kandidátů na olympiádu. Na tomto kempu by měl rozhodčí ukázat svou fyzickou připravenost a další dovednosti jako znalost anglického jazyka, týmového ducha a další své vlastnosti.

Kdo o nominaci rozhoduje?
Mezinárodní komise rozhodčích, která je tvořena předsedou, místopředsedou, sekretářem a šesti členy komise.

Kolik bylo nominovaných?
Na mužskou část olympijského hokejového turnaje bylo nominováno 14 hlavních a 14 čárových rozhodčích z celého světa. Na ženskou část olympijského hokejového turnaje bylo nominovaných 10 hlavních a 9 čárových rozhodčích z celého světa.

Začínal jste s hokejem jako hráč, kdy jste se rozhodl stát se sudím a proč?
Hokej jsem hrál od první třídy. V patnácti letech jsem se rozhodl udělat si licenci rozhodčího, abych o víkendech mohl pískat děti. Z počátku jsem to bral jako brigádu a o kariéře rozhodčího jsem vlastně moc neuvažoval. Byl to takový můj koníček, za který jsem dostával finanční ohodnocení. Když mi bylo devatenáct let, tak jsem se rozhodl, že se budu naplno věnovat pískání v kombinaci se studiem vysoké školy a zkusím se dostat na co nejvyšší úroveň. Jestli si dobře pamatuji, tak mým cílem bylo dostat se do extraligy ledního hokeje.

Jaká byla cesta samotných začátků od po pískání na mezinárodní a světové úrovni?
Cesta to byla dlouhá a místy trochu trnitá. Dnes když si vzpomenu na své začátky pískání v Jablonci nad Nisou, tak se vždy trochu pousměju a zavzpomínám na staré časy, kdy jsem ze svého dnešního pohledu o pískání vlastně nic nevěděl. Bylo důležité si sehnat vybavení, což tenkrát nebylo vůbec lehké, dále bylo nutností absolvovat dvoudenní školení a začal jsem pískat. Ze začátku jsem se bál diváků, respektive rodičů dětí, které jsem v té době pískal a snažil se pískat dobře a nedělat chyby.

Snažil jsem se neustále zlepšovat a učit se od zkušenějších kolegů. Když jsem si udělal nejvyšší licenci tak jsem začínal jako čárový rozhodčí, což nebylo špatné, ale nějak jsem cítil, že bych to zkusil na hlavním. Přestěhoval jsem se do Pardubic a začal jsem pískání dávat mnohem více času, odhodlání a toužil jsem dosáhnout svých cílů, které v tu dobu byly stále v extralize. Od této doby to vlastně šlo rychle. Za tři roky jsem se stal profesionálním rozhodčím a splnil se mi prvotní cíl pískat extraligu. Pak jsem si dával postupné cíle jako mezinárodní hokej, MS do 18ti let, MS do 20let, MS dospělých a nakonec to byla již zmiňovaná Olympiáda.

Musí si rozhodčí udržovat také fyzičku, aby byl po celý zápas vždycky tam, kde má být?
Ano musí a souvisí to s mnoha věcmi. Jak už jste naznačila je to o tom být vždy na správném místě, potom je třeba dělat správná rozhodnutí, a když jste unavený, tak procento správných rozhodnutí klesá, dále je to také o pozornosti a soustředěnosti. Když jsem hrál hokej tak jsem nesnášel letní přípravu a snažil jsem se to vždy udělat tak, abych nějak splnil své povinnosti, ale aby mě to moc nebolelo. Když jsem se rozhodl dát se na kariéru rozhodčího tak jsem změnil i tento přístup a zapracoval jsem na fyzické připravenosti. Přijde mi, že čím jsem starší, tím trénuji více. Zajímají mě nové tréninkové metody a každý rok si přidávám více tréninkových jednotek ať před sezonou nebo během sezony. Každý rok patřím k nejlépe fyzicky připraveným rozhodčím v extralize.

A musí se stále také něco učit z teorie?
Ano, teorie není nikdy dost. Je třeba si pravidla opakovat, sledovat výjimečné a zvláštní situace, které se stanou u nás i ve světě. Abyste mohla pravidla správně aplikovat, je třeba je dobře znát, to je takové zlaté pravidlo rozhodčího.

Pusu si asi na rozhodčí otevírají asi hráči i trenéři, co proti tomu děláte, jak to vnímáte?
Je dobré komunikaci správně načasovat a nejet si pro nadávky, když má někdo tep kolem 180 a je v agonii. V tomto případě by to asi o komunikaci nebylo. Když komunikuji s hráči nebo trenéry snažím se komunikovat slušně a klidným tónem, když to nejde klidným tónem, tak zvýším hlas a když to nejde ani se zvýšeným hlasem tak se snažím komunikaci ukončit a situaci řešit s časovým odstupem. Hokej mě naučil být nad věcí, tak se mi daří nebrat si nějaké to tvrdší slovo osobně, ale občas se někomu podaří mě takříkajíc vytočit, když už nějaký hráč nebo trenér překročí určitou mez, to potom je ve mně a nějaký čas mě to štve. Po čase se to vyventiluje nebo si to třeba vyříkáme, je klid a už to neřeším.

Na co se těšíte na OH? Kdy odlétáte, budete tam po celou dobu?
Přesný itinerář ještě nemáme, ale pravděpodobně poletíme 10.2. tam a nazpět 26.2. Chtěl bych vidět nějaké olympijské disciplíny s českými zástupci, užít si atmosféru diváka a trochu fandit, když to bude možné. Chtěl bych navštívit Český olympijský dům a hlavně bych si chtěl olympiádu užít a mít krásné zážitky na celý život.

Jaký je Váš názor na videorozhodčí v hokeji?
Můj názor je jasný, je to skvělá věc. Podle mě to má několik faktorů, které použití videa v hokeji vyžadují. Lidské oko nemůže vidět vše. Hokej je dynamická hra, která se za poslední dekádu velmi zrychlila. Hokejisté pro zvýšení svých výkonů a taktiky používají nejnovější techniku a multimediální zařízení. Televizní štáby používají několik desítek kamer s FullHD rozlišením, kdy si umějí zpomalit hru na 60 snímků za vteřinu ve velmi vysoké kvalitě a potom diváky informují o rozklíčování sporných situací, jejichž výsledkem je jasné rozhodnutí, které na ledě bez této techniky nejste schopni udělat. Proto si myslím, že je videorozhodčí v hokeji nepostradatelný. Já osobně bych videorozhodčímu dal více pravomocí, respektive rozhodčím na ledě bych dal více možností, jak využít pomoc videorozhodčího.

Zimní olympijské hry v korejském Pchjongčchangu odstartují v pátek 9. února 2018 slavnostním zahájením. Už o den později se budou na ZOH 2018 rozdělovat první medaile, třeba ve sprintu biatlonistek či v závodě rychlobruslařek na 3 000 metrů. Olympijský oheň uhasne v neděli 25. února 2018. V Pchjongčchangu se bude soutěžit v 15 sportovních odvětvích a rozdá se 102 sad medailí.