V posledním kole základní části krajské hokejové ligy vidělo zaplněné hlediště jabloneckého zimního stadionu již třetí derby. Skóre po dvou předešlých kláních bylo nerozhodné, a tak se čekalo, jak tento prestižní zápas dopadne tentokrát. V lepším postavení a také mírným favoritem byl celek Gepardů. Na rozdíl od svého soupeře Gepardi postupují do vyřazovací části soutěže, zatímco pro HC sezóna tímto zápasem skončila.

Utkání od začátku mělo opravdovou jiskru derby, k čemuž přispěli i fandové obou mužstev. A ta předváděla rychlý důrazný hokej, který určitě vypadal na vyšší soutěž než kraj.

Gepardi - Varnsdorf  16:5
Ovace pro Herdu a rybičky pro fanoušky. Gepardi roztrhali Varnsdorf

Gepardi od úvodního hvizdu byli přesnější v kombinacích a měli kotouč více na svých hokejkách. Soupeř se to snažil dohánět důrazem a bruslením. A byli to Gepardi, kdo se ujal vedení, když po nahrávce od Maďara skóroval ve čtvrté minutě Šesták. O pět minut později si pak oba hráči role vyměnili a Maďar bekhendovou střelou z velkého překvapil domácího gólmana. Přes řadu dalších možností na obou stranách se už do konce první části skóre utkání nezměnilo.

Z pohledu diváků výborný hokej pokračoval i ve druhé třetině. A byli to opět Gepardi, kdo své šance proměňoval, zatímco hráči HC nenacházeli recept na překonání výborně chytajícího soupeřova brankáře Macourka. A jak přibývaly góly do domácí sítě, přiostřovala se hra a souboje u mantinelů se stávaly tvrdšími. Rozhodčí měli hodně práce s tím, aby se jim podařilo spravedlivě "ohodnotit" přestupky hráčů obou týmů podle pravidel. Na konci druhé třetiny pak svítilo na ukazateli skóre 0 : 5. A borci HC měli v kabině o čem přemýšlet.

V poslední třetině pak tvrdost v soubojích gradovala. Na řadu přišlo i několik pěstních výměn názorů a rozhodčí se rozhodně nenudili. Domácí HC přece jen dokázali vstřelit Mendlem branku, Gepardi ale odpověděli dalšími dvěma góly k nemalé radosti „kotle“ jejich fanoušků. Ti vhodili na led konfety a gumové balonky, takže se muselo čekat, až se hrací plocha uklidí. Teprve pak se utkání dohrálo. A sedmička byla šťastným číslem pro Gepardy. V prestižním duelu s Jabloneckými vyhráli 7:1.

Frýdlant - HC Jablonec
Jablonec si play off nezahraje. Od Frýdlantu dostal na frak

Fandové po závěrečném hvizdu rozhodčího připravili Gepardům náležité ovace. A už se těší na souboje v play off. V něm se Gepardi utkají s celkem České Lípy. Souboje začínají na ledě České Lípy.

Zápas měl ale ještě dohru před stadionem. Hlavní pořadatel, v obavě před gradujícími oslavami fandů, povolal městskou policii. A před zimák za pár minut dorazilo několik hlídek městské i státní policie. A mezi odcházející fandy to vneslo trochu napětí. Všechno se ale obešlo bez incidentů a problémů. Oba tábory fandů se v klidu rozešly. A ti, kteří fandí smečce Gepardů, už vyhlíží duel s Českou Lípou.

„Kalich hořkosti jsme si vypili až do dna. Trápili jsme se v koncovce. Soupeř byl po celý zápas lepší, měl hru ve své režii. Naše koncovka byla slabá, bez důrazu, jako když vystřelí mladší žák. Měli jsme víc šancí v první třetině, ale soupeřův gólman to s přehledem chytal. Gepardi, když vystřelili, tak to trefili dvakrát a bylo to po první třetině 0:2. Náš mančaft se už nachází ve stavu, kdy hráči mají hlavy dole. Už neměli o co hrát. Protrpěli jsme si to až do konce, na víc jsme asi v této sezóně neměli. Play off jsme si neprohráli ve Frýdlantě, ale zbytečnými ztrátami bodů ve třetích třetinách. A bylo jich dost za tu sezónu. Konec jsme nezvládli jak herně, tak výsledkově. A z toho jsem zklamaný. Na konci došlo k nějakým šarvátkám na ledě, za mne úplně zbytečných. Ale hráči jsou už podráždění. Pak stačí málo a je z toho bitka na ledě. U některých borců nervy pracovaly hodně a moc to nedávali. Ale ovládat se, to je v hokeji umění. A dělá to hokejistu hokejistou. Uvidíme, co bude dál. Pro nás soutěž už skončila," komentoval poslední zápas sezóny trenér HC Jablonec Tomáš Měrtl.

„Dotáhli jsme zápas do vítězného konce, i když hokej to byl strašný, neurovnaný, neproměňovaly se šance ani u nás ani na straně soupeře. Souhlasím s trenérem Tomášem Měrtlem, který řekl, že si to dnes vypili do poslední kapky. Je to tak. Soupeř si prohrál soutěž už ve Frýdlantu. Dneska nastoupil v oslabení, neměl k dispozici juniory a hlavně jedničku gólmana Roberta Leška, který je držel celou sezónu. Tomu odpovídá i výsledek. Na začátku sezóny nás někteří hráči soupeře a fanoušci na sociálních sítích dost napadali slovně, zesměšňovali a uráželi. My jsme to hned nekomentovali. Ale hokej je spravedlivý. A dnes to bylo na ledě vidět. Převálcovali jsme je zkušeností, podržel nás náš gólman," zhodnotil derby kouč Gepardů David Svoboda.

Gepardům teď nastanou náročné časy. První utkání play off hrají už v pátek 23. února na ledě České Lípy. "Chystáme se na Lípu. Zápas začíná v 18 hodin. Snad budou všichni hráči stíhat, přece jen chodí do práce nebo někteří ještě do školy. Věřím, že, když budeme hrát tak, jako jsme hráli od půlky soutěže, ze zajištěné obrany, tak se dá porazit každý. Na Lípu jsme koukali, sledovali jsme, jak hraje. Zdravotně máme tým v dobrém stavu, máme jedno zranění a jednu nemoc. Ale marod se nám už bude po nemoci vracet," dodal k chystané premiéře v play off trenér Gepardů.

TJ HC Jablonec : HC Gepardi Jablonec 1:7 (0:2, 0:3, 1:2)

Branky: 53. Mendl (Švík) – 4. Šesták (Maďar), 9. Maďar (Šesták), 27. Šesták (Maďar, Peřina), 33. Starý (Tomíček), 40. Pavlů (Charvát, Šesták), 56. Kapička, 58. Várady (Tomíček)

HC Vlci Jablonec nad Nisou: P. Krejbich (M. Halamka) — J. Šimůnek, E. Opatřil, V. Duschka, D. Pilek, D. Pípa — J. Šimůnek, R. Švík, R. Kulda, F. Berka, A. Krytinář, R. Kala, J. Hájek, V. Mendl, P. Daněk, V. Šír

HC Gepardi Jablonec: F. Macourek (J. Tomíček) — A. Starý, A. Charvát, J. Bureš, D. Várady, M. Pavlů, A. Nebuželský, M. Urban — V. Tomíček, P. Bitman, P. Maďar, M. Pabiška, M. Šorejs, J. Peřina, D. Špaček, M. Kapička, J. Šesták