V hokejové reprezentaci sehrál 106 utkání, víc mezistátních startů mají z českých nebo československých brankářů na kontě pouze čtyři legendy Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla, Dominik Hašek a Petr Bříza.

Nyní působí 40letý Milan Hnilička, rodák z Litoměřic a bývalá opora extraligového Liberce, v roli manažera u reprezentace do 18 let. S tou se na sever Čech rád vrací. Na litoměřickém stadionu jsou juniorská soustředění, přípravné kempy i zápasy: „Bývají to opravdu příjemné návraty, mám k zdejšímu regionu vřelý vztah, i když už nyní v Litoměřicích nežiji. Bydlíme u Kladna."

Milan Hnilička, účastník devíti světových šampionátů, tří olympijských her (vedle Nagana a Turína byl rovněž v Salt Lake City) a v neposlední řadě slavného Kanadského poháru, českým reprezentantům věří. „Kluci na hrách v Soči mohou uspět a já věřím, že i uspějí," prorokuje trojnásobný mistr světa, zlatý „náhradník" Dominika Haška z turnaje století v Naganu 1998 a gólman, jenž o osm let později vychytal v Turíně olympijský bronz.

Olympijský turnaj, zřejmě naposledy i s hráči ze zámořské NHL, zvedl oponu. Jak jste se na něj těšil?
Strašně. Opravdu moc. Asi každý fanoušek sportu se těší hlavně na hokej. Už o tom bylo hodně napsáno, spoustu řečeno, proběhla řada spekulací. Teď to konečně začalo. Budu se dívat na všechny zápasy.

Kde je budete sledovat?
Zrovna včera jsem byl na první olympijský zápas proti Švédsku pozván do pražského olympijského parku. Díval jsem se přímo tam.

A další utkání? V klidu doma, nebo raději ve společnosti?
Upřímně? Abych se přiznal, tak nejraději se na hokeje dívám s kamarády v nějakém sportovním baru.

Ohledně nominace českého týmu proběhly velké a „různorodé" debaty fanoušků. Příznivců, kteří měli ke kouči výhrady, byla spousta… Místo Hudlera jede liberecký matador Nedvěd atd…
Já za trenérem Aloisem Hadamczikem stojím. Fanoušků je hodně, vždy byly, jsou a budou nějaké debaty, ale tentokrát se mi nezamlouvaly. A nezdála se mi moc ani forma, kterou média nominaci hokejového mužstva do Soči prezentovala. Já říkám, trenér je jen jeden, jen on má zodpovědnost i pravomoci.

Zmínil jste, že českému národnímu týmu věříte… Jak moc?
Věřím a úspěch mu přeji. Bude záležet, jak zvládneme základní skupinu. Asi by nebylo dobré jít z posledního místa, protože pak by ta cesta za úspěchem byla delší a komplikovaná. Na velkých turnajích o úspěchu či neúspěchu rozhodují jeden dva zápasy a já věřím, že je zvládnout můžeme.

Věříte i v naplnění medailového snu?
Ano.

Na úvod ale přišlo Švédsko a porážka 2:4.
To je z historického hlediska nepříjemný soupeř. Potvrdilo se, že sem do Soči přijelo velké a silné mužstvo, byť oslabené o zraněnou hvězdu Henrika Sedina. Já tipoval, že to bude strašně vyrovnané a vyhrajeme o gól… Bohužel. Nepovedlo se.

Když už jsme u tipování: Kdo je podle vás největší favorit?
Zámořské týmy - Kanada a USA.