Podmínky k provozování zimních disciplín se zde nabízejí velice dobré a zimním sportům se věnuje hodně chlapců a děvčat. Zástupci tohoto kraje vybojovali čtrnáct zlatých, patnáct stříbrných a deset bronzových medailí.

Makali taky hokejisté

Hokejové mužstvo krajského výběru Libereckého kraje ročníku 2003 a mladší doprovázel na zimní olympiádu mládeže vedoucí výběru Karel Hornický. „Mužstvo tvořili hráči do patnácti let z Liberce, České Lípy a Lomnice nad Popelkou. Jablonečtí chyběli, protože v klubu HC Vlci Jablonec nehraje kategorie mladšího dorostu a hráči v tomto věku hostují v okolních klubech, nejčastěji ve Frýdlantu, Lomnici a v Liberci,“ upřesnil vedoucí skupiny.

Potvrdil, že libereckému hokejovému výběru se dařilo soupeře náležitě potrápit, i když neměli k dispozici tak velký počet hráčů jako třeba Středočeský nebo Moravskoslezský kraj a nebo Praha. „Jejich hráči uměli lépe přetavit šance v branku a to nám trochu chybělo. My jsme šance vytvářeli, ale nedávali jsme branky. V prvním zápase s Pardubickým krajem jsme remizovali 2:2.V dalším, večerním utkání, nás Hradecký kraj převálcoval 9:2. Kluci se za stavu 4:0 zlomili a ztratili motivaci. Druhý den jsme narazili na Olomoucký kraj. A s ním jsme se rvali až do poslední vteřiny. Nešťastně jsme pak prohráli 2:1,“ popsal další výkony týmu Karel Hornický. Potvrdil, že kluci odvedli maximum. Jen jedna pětka ale dovedla spolehlivě dávat góly.

Utkání s největším favoritem skupiny, s Moravskoslezským krajem, liberecké mužstvo vyburcovalo k vynikajícímu výkonu. „Byla to mohutná bitva. Prohrávali jsme 2:0, ale v našich hráčích se zvedla obrovská síla a vyhráli 4:2. Za to si zasloužili velkou pochvalu,“ zdůraznil vedoucí výběru.

Třetí hráčský den už padla únava na většinu mladíků. Za sebou měli ve třech dnech šest zápasů. Hráli třikrát patnáct minut, regeneraci tento věk zvládá rychle. „Ale každý z týmů si prošel černým dnem, kdy se mu nedařilo. A na nás padla krize v utkání s Jihomoravským krajem, které jsme prohráli 4:1. Tato olympiáda je velmi rychlá.Ale naši se rvali, jak mohli. Lacino žádný zápas nevypustili,“ konstatoval Karel Hornický.

Ve své skupině si mladí hokejisté Libereckého kraje vybojovali šesté místo. Čas si udělali také na podporu dalších libereckých sportovců. „Vydali jsme se fandit rychlobruslařům, mezi kterými byly dvě hokejistky. Ty vybojovaly pro Liberecký kraj stříbro určitě i díky tomu, že je kluci náležitě hlasitě podporovali,“ vylíčil fandovství svých svěřenců vedoucí týmu.

Mladí hokejisté v Libereckém kraji mají diář nabitý. Vedle zápasů, které hrají v rámci svých soutěží, se v lichém roce účastní turnaje krajů. V něm se tým Libereckého kraje pohybuje na sedmém místě ze čtrnácti krajů. Jednou dokonce vybojoval bronzové místo, což je v konkurenci velkých krajů velký úspěch.

V sudém roce pak startují na Olympiádě mládeže, ve které se drží v druhé půlce zúčastněných mužstev. „S průběhem olympiády jsme velice spokojení. Kluky musím pochválit, chovali se vzorně a neřešili jsme žádné problémy náctiletých. Reprezentovali svůj kraj ve všech směrech vzorně,“ zdůraznil vedoucí výběru Libereckého kraje.