“Včera krátce před polednem přijel policistům na Obvodní oddělení v Tanvaldě muž, který jim oznámil, že v lese pod rozhlednou Světlý vrch v Albrechticích v Jizerských horách našel podezřelý předmět, který mu připomíná rozbušku,” uvedla mluvčí policistů Dagmar Sochorová. “Dále uvedl, že tento předmět je očouzený a kouká z něj knot,” dodala. Muž policistům řekl, že předmět donesl z lesa k jednomu z domů v Albrechticích, nechtěl ho prý brát do auta, a proto ho nedovezl až jim na služebnu.

Co radí policisté nálezcům?

  • S nalezeným předmětem, nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte.
  • Nález označte a oznamte policii.
  • Zabraňte možnému přístupu dalších osob.
  • Vyčkejte do příjezdu policistů.

Do Albrechtic ihned vyjela z Tanvaldu policejní hlídka, aby celou událost prověřila. “S opatrností uvedený předmět připomínající munici vyfotili a zaslali na operační středisko, které vyrozumělo o případu kolegy z Pyrotechnické služby, kteří pak krátce po čtrnácté hodině přijeli na místo,” popsala Sochorová.

Do příjezdu pyrotechniků zajistily bezpečný perimetr kolem místa dvě hlídky tanvaldských policistů a jedna hlídka dopravní služby. Musely kvůli tomu evakuovat šest osob z blízké kavárny a uzavřít silnici vedoucí z Albrechtic do Desné a Tanvaldu. “Dále policisté požádali obyvatele ze vzdálenějších horských penzionů, aby nevycházeli ven. Samozřejmě „odkláněli“ i pěší turisty a náhodné kolemjdoucí z rozhledem Světlý vrch, Tanvaldský Špičák a Špička na Malém Špičáku,” dodala mluvčí.

Vizualizace nové budovy TOPTEC. Foto: toptec.eu
Okraj Turnova se promění, v Sobotecké vyrostou byty i moderní budova vědců

Pyrotechnici po svém příjezdu předmět ohledali a naštěstí zjistili, že se nejedná o munici a žádné nebezpečí nikomu nehrozí. Tím mohla skončit veškerá bezpečnostní opatření a obyvatelé i návštěvníci horské obce se mohli vrátit k normálnímu životu.

V souvislosti s tímto případem policisté upozorňují, aby nikdo nemanipuloval s žádným podezřelým předmětem, který připomíná jakoukoli munici. Můžou být zkorodované a nefunkční, ale existují i případy, kdy je munice funkční. “Nebezpečí pak hrozí nejen nálezci, ale i celému nejbližšímu okolí,” varovala na závěr Sochorová.

Mohlo by vás zajímat: Harrachov se probouzí: Velký můstek čeká oprava, jen ten mamutí musí počkat

Zdroj: Deník/Jan Sedlák