V neděli 12. května kolem 7. hodiny ranní navštívil vestibul městské sportovní haly v Jablonci nad Nisou 28letý místní přiopilý muž a rozčiloval se u jednoho z nápojových automatů nad tím, že se mu nedaří nic koupit. Zaměstnanec areálu ho šel uklidnit  a informoval ho o tom, že automaty fungují jen na platební karty. V tu chvíli si všiml, že mu z pod bundy vyčuhuje hlaveň dlouhé zbraně a nebyl to pro něj zrovna příjemný pocit.

Nezvaný návštěvník se tu dále nezdržoval a odešel ven. Ještě chvíli pak postával na schodišti, kde zbraň připomínající samopal,  vytáhl a zaměřoval s ní různé cíle na parkovišti sportovního areálu. "Ačkoliv žádný výstřel nepadl, působila celá situace krajně nebezpečně, proto nás na něj svědek upozornil na tísňové lince. Po našem příjezdu se tu podezřelý ozbrojenec nenecházel, ale na základě kvalitního popisu se nám ho podařilo o dva dny později vypátrat," popsala mluvčí krajské policie Ivana Baláková.

„Chtěl jsem bejt jen hustej," vypověděl policistům 28letý muž, který vytáhl na veřejnosti airsoftovou pušku MP 5. Je od skutečné zbraně na první pohled  k nerozeznání a spolu s panikou v okolí může vyvolat i neadekvátní reakci člověka, který u sebe bude mít zbraň, a bude se cítit ohrožený.

„Zbraň jsme mu zajistili a ve zkráceném přípravném řízení jsme mu sdělili podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Do protokolu uvedl, že ho inspirovali zpěváci, kteří v hudebních videoklipech také nosí na veřejnosti zbraně," doplnila policejní mluvčí.

Majitelé zbraní, byť i airsoftových, musí dbát na zásady jejich nošení na veřejnosti. Airsoftové zbraně v některých situacích není možné rozeznat od skutečných a mohou vyvolat důvodnou obavu o život a zdraví. Nezodpovědnost majitelů může v této v souvislosti způsobit paniku a tyto zbraně mohou být brány jako reálná hrozba.

Airsoft je moderní druh sportu, ve kterém po sobě hráči střílejí malými lehkými plastovými kuličkami ze zbraní poháněných manuálně, stlačeným plynem nebo elektricky, které svým vzhledem zpravidla napodobují zbraně reálné. Airsoft se hraje v mnoha pojetích od čistě sportovního (např. speedsoft) po napodobování reálných policejních nebo vojenských jednotek při použití autentické výstroje a taktiky.

Mohlo by se vám líbit: Libštát na Semilsku zažil neobvyklou nehodu. Traktor vjel do domu 

V Libštátě naboural traktor do rodinného domu. | Video: HZS LK