Celková částka, kterou se šestice mužů obohatila, přesáhla dva miliony korun. Policisté zaevidovali šest případů podvodu, ke kterým došlo v době od května 2022 do letošního ledna.

„Vždy se majitelům nemovitostí ozvali na základě jejich poptávky na internetovém portálu na provedení rekonstrukčních prací a například pod záminkou nákupu materiálu si od nich nechali vyplatit vysoké finanční částky jako zálohy, a to většinou postupně v řádů desetitisíců i statisíců korun,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Po vyplacení záloh zpravidla přijeli na místo, naprosto neodborně započali příslušnou rekonstrukci střechy nebo plotu, odjeli a přestali s majitelem nemovitosti komunikovat. Vyplacené peníze jako údajnou zálohu na materiál již nevrátili.

O téměř půl milionu korun připravili podvodníci mimo jiné seniory z Jablonecka, kteří chtěli opravit střechu. Jeden z obviněných jim přislíbil, že celé dílo bude zhotoveno za 620 000 korun, a následně po majitelích domu požadoval vyplacení záloh na nákup materiálu.

Ilustrační foto.
Dodávka v centru Rokytnice srazila seniora, skončil vážně zraněný v nemocnici

„Na místo rekonstrukci následně skupinka přivezla materiál jen za zhruba 50 tisíc a započala s neodbornou prací na odkrytí střechy a poté i zakrytí střechy pouze plachtami. Následně odjeli a už se k rozdělané práci nevrátili,“ popsala Sochorová. Na telefonáty nereagovali, byli zcela nekontaktní a téměř 450 tisíc korun majiteli domu nevrátili.

Kriminalistům se podařilo všechny podezřelé identifikovat a minulý týden je obvinit ze zločinu podvodu. Tři z nich pak soudce poslal do vazby, zbylí tři jsou stíháni na svobodě. „Všem za podvod, kterého se dopustili ve spolupachatelství a jako organizovaná skupina, hrozí trest odnětí svobody až na osm let,“ dodala Sochorová.

Mohlo by vás zajímat: O ostudu Jablonce má zájem žena, která prožila na nádraží své dětství

Zdroj: Sedlák Jan