Uložený trest je přísný, ale nikoliv nepřiměřený. „Obžalovaný spáchal čin vůči osobě blízké a vysokého věku, navíc v jejím bytě, kde by každá osoba měla požívat jistotu zvýšené osobní ochrany a bezpečí," uvedl pro ČTK předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Bezohledné vytrhání zubů zavražděné pětasedmdesátileté seniorky podle něj dokládá míru narušení Pávovy osobnosti.

"Je fakt, že to, co jsem udělal, nejde omluvit, nedá se to vzít zpátky. Ale nesouhlasím s tím, jaký trest mi soud dal. Pohádali jsme se, nebyl tam zištný motiv. Věděl jsem, že peníze jsou v ložnici, nešel jsem tam pro ně," řekl odvolacímu senátu Páv.

K činu došlo v bytě devítipatrového panelového domu v centru Jablonce nad Nisou začátkem září loňského roku. „Obžalovaný jednal s cílem ženu usmrtit a získat cennosti. V kuchyni ji zmáčkl krk a přikryl ústa. V důsledku toho žena zemřela na udušení rdoušením,“ sdělila státní zástupkyně Iva Plšková s tím, že následně měl tetu obžalovaný okrást.

Z mrtvé ženy sejmul náušnice, řetízek a prsten, z bytu si odnesl ještě další dva prsteny, peněženku s doklady a oblečení, kterého se na ulici zbavil.

Dětský pěvecký soubor Iuventus, gaude! funguje při ZUŠ Jablonec nad Nisou.
Sbormistr jabloneckého Iuventus, gaude! měl osahávat nezletilou členku souboru

Obžalovaný se k vraždě přiznal, ale popřel, že by jednal plánovaně. Vypověděl, že událost vyplynula z hádky. Mezi ním a zavražděnou panoval napjatý vztah. Sám přiznal, že svou tetu neměl rád a ona jeho taky ne. „Pohádali jsme se, ona mi dala facku, já do ní strčil a ona upadla na linku a pak se svezla na zem. Tekla jí z pusy krev. Vyhrožovala mi, že mě nechá zatknout za napadení,“ řekl Tomáš P. s tím, že v tu chvíli byl na odchodu.

Po výhrůžce se podle svých slov vrátil a seniorku uškrtil. „Nedokázal jsem se zastavit a ten vztek potlačit, mám takovou hloupou povahu,“ dodal. Následně jí vytrhnul kleštěmi pozlacené zuby a dal seniorce igelitovou tašku na hlavu, aby se na ni nemusel dívat. Předtím ještě ze vzteku omotal už mrtvé ženě kolem krku pásek, pak ho zase uvolnil. Její tělo schoval do úložného prostoru postele v ložnici a otevřel okno. „Krev jsem utřel papírovými kapesníky, šperky a peněženku jsem vzal kvůli tomu, aby to vypadalo jako loupež,“ uvedl ve své výpovědi.

Muž střílel na terase baru v centru Jablonce planovou pistolí. Ilustrační snímek
Výstřely na terase jabloneckého bistra. Strážníci našli nábojnice i pistoli

Páv byl v minulosti trestaný za několik znásilnění, těžké ublížení na zdraví či vydírání, také za majetkové trestné činy či distribuci pervitinu. Podle soudních znalců je nenapravitelným recidivistou, který trestnou činnost páchá celoživotně. Ve vězení strávil už 28,5 roku. Součástí aktuálního verdiktu je i Pávova povinnost nahradit dceři zavražděné ženy 807.000 korun za způsobenou újmu.

Mohlo by se vám líbit: Libštát na Semilsku zažil neobvyklou nehodu. Traktor vjel do domu 

Zdroj: HZS LK