Zranění v důsledku úderu blesku utrpělo ve čtvrtek 13. června v odpoledních hodinách celkem 24 turistů, kteří byli na výletě na polské straně Jizerských hor, 13 z nich bylo hospitalizováno v pěti okolních nemocnicích, byly mezi nimi i děti. Nikdo ze zraněných ale není v ohrožení života, tři lidé zůstávají v nemocnici. Informovala o tom polská média s odvoláním na záchranáře z horské služby GOPR. Ti se nezmínili, že by ve skupině byli i cizí občané.

Turisty překvapila bouře, blesk zranil 24 lidí

„Byla tam skupina 24 osob, včetně dětí. Turisty překvapila bouře, lidi ze skupiny zasáhl blesk. Všichni již byli evakuováni," řekl agentuře PAP náčelník krkonošské skupiny GOPR Adam Tkocz. Kromě horské služby zasahovalo na místě ještě šest jednotek hasičů a policistů.

Piotr Bednarek, mluvčí záchranné služby ve městě Jelenia Góra, řekl televizi Polsat, že první informace hovořily o čtyřech lidech zasažených bleskem. Na místě pak ale posádky sanitek zjistily, že jde o více než dvě desítky lidí, a tak bylo nutné vyslat posily. Tkocz serveru Onet řekl, že do nemocnice bylo převezeno všech 24 turistů, ale zakrátko bylo 21 z nich propuštěno.

Je to za krátkou dobu už druhý případ, při kterém blesk zasáhl a zranil velkou skupinu lidí. Na začátku června potkalo podobné neštěstí návštěvníky dětského dne v libereckých Vratislavicích. Během bouřky tam udeřil blesk do stromu a došlo ke zranění dvacítky lidí, z toho 11 dětí a 9 dospělých. Záchranáři museli pět dospělých resuscitovat.

Mohlo by vás zajímat: Zranění a chaos. Blesk ve Vratislavicích převrátil Den dětí v noční můru

Zásah v Zámeckém parku v libereckých Vratislavicích | Video: ZZS Libereckého kraje