Astronomická akce je součástí Anenské pouti na Jizerce, předpověď počasí však nevěstí nic pěkného. Astronomové si přivezou dalekohledy se speciálními filtry, kterými bude možné pozorovat sluneční skvrny a výbuchy plynů ve sluneční atmosféře. Dalekohledy je možné využít i k pozorování pozemských cílů v blízkém i vzdáleném okolí. Techniku budou obsluhovat astronomové z Liberecka a Astronomického ústavu.

Oblast v okolí osady Jizerka je pro noční pozorování oblohy ideální, protože v Jizerce není veřejné osvětlení a přes okolní hřebeny hor není vidět světlo z měst a obcí. Oblast tmavé oblohy se rozkládá na téměř 75 kilometrech čtverečních a kromě Jizerky se v ní nachází i polská obec Orle. Díky tmě se dá v Jizerce pozorovat pouhýma očima na 1000 hvězd, zatímco ve městech asi 200 a ve velkoměstech pouhých 20.

Ve světě existuje více než deset chráněných oblastí tmavé oblohy, převážně v USA a v Kanadě. O jejich založení uvažují také na Novém Zélandu, v Maďarsku a na slovensko-ukrajinských hranicích v Národním parku Poloniny.

Kromě astronomů budou na pouti v Jizerce účinkovat folklórní soubor Šafrán, loutkové divadlo pro děti, Poláci ze sousedního Orle přijedou na historických bicyklech. Konat se budou taneční a dřevorubecké soutěže, rýžovat drahé kameny či odlévat pytlácké kule.