VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autorka přijede osobně na setkání

Smržovka - Středa 7. října: Zámeček Smržovka: 17.00 Setkání s Krystynou. Krystyna Rataj Černá vystavuje grafiky a xerografiky s názvem Stromy.

6.10.2009
SDÍLEJ:

Zámeček, Náměstí T.G.Masaryka, Smržovka. Původně první sídlo majitele smržovského panství, hraběte Desfours, dnes v něm sídlí Kulturní středisko Městského úřadu s výstavní síní a Muzeem historie. Foto: DENÍK/ Lenka Střihavková

Stromy a stromy, tesané i malované…

Život jako věčný námět najdete v sochách, plastikách i kresbách Krystyny Černé s náboženskou tématikou, najdete mystický i světský charakter.

Socha Flora, bohyně přírody, České vánoce, Pokora, Melancholie, Pohlazení dětství, ale také Kristus, madona s dítětem, trpaslíci i miniaturní vyřezávaní skřítkové z Jizerských hor, ke kterým sepsala i příběhy.

A stromy, stromy a zase stromy nejprve jako surovina, které se staly celoživotním průvodcem a múzou. Stromy s kořeny prorůstajícími do skal a balvanů, s holými větvemi olámanými a ořezanými, jindy pnoucími se k nebi, v záhybech kořenů a větví se skrývají postavy i tváře, které nám potvrzují, že stromy i lidé jsou dětmi jedné matky, matky Země.

Kolik výrazu i citu je v těch neživých postavách, kolik radosti, bolesti, touhy a vášně je i v těch nejmenších miniaturách. Jsou to příběhy fantazie i jejÍch blízkých. Inspirace k ní přicházela nocí i dnem. Mimo jiné i z hudby a literatury.

Unesena knihou Karla Poláčka Bylo nás pět, vytvořila pozoruhodnou sérii dvanácti postav. Uloženy jsou v Muzeu podorlických písařů v Rychnově nad Kněžnou. Umělecky pozoruhodná a zpracovatelsky náročná je tvorba z jednoho kusu dřeva, např. sousoší Hoši dělají řeči, Čert a Káča a jiné.

Z pohádky O perníkové chaloupce vzniklo šest figur. V litoměřické galerii se nachází soubor pěti reliéfů na téma Svárovská stávka, která byla ztvárněna v sedmdesátých letech ve filmu Pavlínka.

V roce hudby pak Krystynu oslovila Prodaná nevěsta, avšak z jedenácti postav dnes nemá už ani jednu. Libuše je ztvárněna jako matka s dítětem, které k ní vztahuje ruce. Houževnaté ruce Krystyny Černé pak díky inspiraci Dvořákovy Rusalky vytesaly celkem osm postav.

Vyřezávala i oblékala i velké marionety s pohyblivou hlavou i končetinami. Největší kolekci loutek můžete spatřit v galerii ve Slaném, stejně jako její sochy, ale také například její podobiznu malovanou akademickým malířem Václavem Pokorným, který patřil k jejím přátelům.

S oblibou ji nazýval „českou reprezentantkou polské řezby“. Nechyběl ani na její poslední výstavě kreseb ve Smržovce v roce 2005. Výčet by mohl pokračovat dál.

Její díla jsou čitelná, nepotřebují odborný výklad. Má za sebou řadu samostatných i společných výstav. Je zastoupena v několika muzeích a galeriích v České republice a také v domácích sbírkách po celém světě.

Vždycky tvořila v důvěrném rozhovoru a souznění se dřevem. V sochách, postavách i plastikách je krása i vznešenost, humor, láska, prostě oslava života, někdy však bolest a hluboký smutek.

Tak tvořila a tvoří nikde nikdy neregistrovaná výtvarnice, osobnost, pro někoho možná podivínka Krystyna Rataj Černá.

Autor: Lída Abrahamová

6.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Živý Betlém

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Policie. Ilustrační foto.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Drážďany – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

ANKETA: Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Jablonecko – Letos poprvé můžete hlasovat také on line. Vystřižený kupon má hodnotu 10 bodů, 1 hlas = 1 bod.

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT