Projekt české jazzové špičky představí po osmi letech na scéně své první společné album nesoucí název Theyories. Dan Bárta založil v roce 2000 svůj sólový projekt Illustratosphere, jehož součástí je právě trio Roberta Balzara.

Samostatný, ryze akustický projekt Dan Bárta & Robert Balzar trio vznikl o dva roky později. Nové album obsahuje přearanžované skladby výrazných světových interpretů jako jsou Police, Björk, Simply Red, Jamiroquai či AC/DC.

Bárta na vysvětlenou uvádí: „Nejsme autorský, ale interpretační projekt, jakási trochu odlišně kvetoucí a plodící odnož Illustratosphere. Chtěli jsme spolu v tomhle tvaru něco natočit, zahrát si, ale nechtěli jsme psát nové písničky, taky jsme nechtěli nahrát klasické standarty… Takže jsme rok, možná dva hledali písně, které se nám líbí, jenže těch je spousta. Nakonec jsem vybral písně, které mnou od doby, co muziku poslouchám, nějak pohnuly, které otřásly mým vědomím, které se vztahují k nějakému mému období. Ty, které jsem si z různých, ale vážných důvodů zamiloval. Třináct z nich prošlo všemi filtry, takže jsme je rozebrali, znovu složili, drobet si s nimi pohráli, přearanžovali je pro hlas, piáno, kontrabas a bicí a natočili. Takový tribute, dejme tomu, těm uvěřitelným muzikantům a zpěvákům.“