VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baví ho Srnky, Testosteron a rád si dá whiskey

Liberec - Rozhovor s novým členem činohry Josefem Jelínkem, který do Šaldova divadla přišel z ostravského Divadla Petra Bezruče. Takový typ herce v souboru chyběl.

13.3.2015
SDÍLEJ:

SRNKY. Inscenace Malého divadla je příběhem outsiderů s kuriózními osudy. Jeden večer svede dohromady osudy dirigenta, mykologa, úředníka a vynálezce. Foto: Roman Dobeš

Novým členem činoherního souboru Divadla F. X. Šaldy se stal liberecký rodák Josef Jelínek. V divadle vyrůstal, protože jeho rodiče pracovali v Naivním divadle. Vystudoval DAMU, dva roky působil v angažmá ostravského Divadla Petra Bezruče a od září ho můžete vidět na prknech Malého i Šaldova divadla. O převzatých i nových rolích, původním angažmá, filmových i loutkových ambicích, gypsy swingu i irské whiskey povídal v rozhovoru.

Před Divadlem F. X. Šaldy jste působil v Divadle Petra Bezruče, proč jste přijal angažmá v Liberci? Chtěl jste se vrátit do rodného Liberce?

Do ostravského divadla přišel nový umělecký šéf a tomu jsem se prý typově nehodil a neměl pro mě role, tak jsem odešel. V Liberci na konci minulé sezóny šel Tomáš Dianiška do Divadla pod Palmovkou, určitě nechci prohlašovat, že jsem za něj náhrada, prostě to tak vyšlo.

JOSEF JELÍNEK. Nový člen činoherního souboru Divadla F. X. Šaldy přišel do Liberce po dvouletém angažmá v ostravském Divadle Petra Bezruče.

Vrátil jste se do Liberce z Ostravy. Můžete zhodnotit kulturně tato dvě města?

Liberec je proti Ostravě dost zamrzlý. V Ostravě se kultura hodně pěstuje. Je tam mnoho divadel, klubů, koncertů, galerií. Obyvatelé se o kulturu sami zajímají. Chtějí vědět, co za zábavu se jim děje v regionu. Není se čemu divit. Ostrava má okolo sebe hrozně moc větších měst Havířov, Bohumín… Takže i tito dojíždějí. Jsou tam minimálně čtyři stálá divadla a z toho dvě mají dvě scény. Do toho se tam koná nesčetně koncertů. A do dalších sálů ještě jezdí zájezdové akce.

Bohužel místní prohlašují, že Liberec je město sportu a ne kultury. Překvapuje mě, že Naivní divadlo je divadlo s nejmenším rozpočtem v republice. Sotva žijí. Tam to ti lidé dělají pro radost, než jako obživu. Přitom je to divadlo nadnárodního charakteru. Velká škoda!

Když jste studoval na katedře alternativního a loutkového divadla, táhne vás to k loutkám?

Takové ambice jsem vždycky měl a budu mít. Moje matka založila zájezdové divadlo Rolnička, které také hraje pro děti. S ním jezdí po školkách a podobně. Nejvíce se proslavila tím, že její scénu tvoří reklamní nafukovací objekty. Tak s ní také hraju. S kolegou Petrem Vydareným jsem také udělal loutkové představení pro dospělé V kůži Alfréda Schwartze. K loutkám mám velmi pozitivní vztah. Loutkami se zahrají věci, které člověk fyzicky nezvládne. Přirovnal bych to k hraným Simpsonovým.

V Divadle F. X. Šaldy jste po Tomáši Dianiškovi převzal Testosteron, Revizora, Višňový sad a Českého Honzu? Jaké to je, nazkoušet roli po někom? 

Trošku to složité je. Má to i svou výhodu, že spousta věcí už je dodělaných. Nemusíte se zdržovat věcmi, co, kde, jak a proč. Už je hotový rámec. Člověk se tam jen vpasuje. Ale na to nazkoušení, než jdete před diváky, máte jen jednu zkoušku. Někdy dvě. Člověk se naučí texty. Nakouká si to na DVDčku.

Která z těchto her vás baví nejvíce?

Testosteron! Paradoxně se učil nejhůře, ale baví mě nejvíce. Tuto hru jsem viděl před dvěma lety na festivalu Jiráskův Hronov a uchvátila mě. Divil jsem se, že se to nikde nehraje. Líbí se mi i ta atmosféra, že jsme na jevišti samí chlapi. Maskérky to s námi mají asi poměrně složité. Trošku je lituji, co tam s námi musí snášet. Přetéká to tam testosteronem. Házíme sprosté fóry, abychom se naladili na samotné hraní.

Nové hry, které jste zkoušel už s činoherním souborem, jsou Lidi, Srnky, Faust, Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona. Nedávno jsem viděla Srnky a moc jsem se bavila.

Asi bych také zmínil Srnky, protože to byla moje první role zde. Nastoupil jsem a řekli: „Tohle je Josef Jelínek a to je zbytek souboru. Nějak se seznamte a skamaraďte. V ten samý rok, co jsem viděl na Jiráskově Hronově Testosteron, tam hráli i Srnky. Z role jsem byl nadšený.

Vraťme se ještě k ostravskému Divadlu Petra Bezruče. Jak dlouho jste zde působil? Bylo to asi vaše první angažmá?

Ano. V Divadle Petra Bezruče jsem působil dva roky. Je vtipné, že tam stále ještě dohrávám Revizora, kterého hraju i tady. Ale vždy jinou roli. Jsem z toho trošku schizofrenní.

DĚJINY STRANY MÍRNÉHO POKROKU V MEZÍCH ZÁKONA. Komedie volně podle politické satiry Jaroslava Haška v režii Ondřeje Pavelky.

Spolupracoval jste i s jinými divadly. Studio Ypsilon, Divadlo Disk, Východočeské divadlo Pardubice, Studio Damúza…

V Ypsilonce jsme v rámci studia udělali hru o Jaroslavu Ježkovi. Mělo to tak velký úspěch, že jsme to tam hráli ještě asi čtyři roky.

V pardubickém divadle jsem hostoval ve Snu noci svatojánském. Pro Studio Damúza teď hrajeme studentskou inscenaci, která byla nejúspěšnější Já, hrdina. Hra popisuje činy bratrů Mašínů. Snaží se divákovi říci, že musí mít velké znalosti o daném problému, aby si na něj mohl udělat názor. A paradoxně čím víc o tom ví, tak zjistí, že si na to nemůže udělat názor. Inscenaci hrajeme jednou za čas v NoDu v Praze, když se sejdeme jako absolventi.

Jaké máte herecké ambice? Máte nějakou vysněnou roli nebo třeba spolupráci s oblíbeným režisérem?

Režiséra už jsem si částečně splnil na škole Jirku Havelku. Bylo to hrozně fajn. Jinak role si moc nevysnívám. Spíš když přijdou, tak si řeknu: „Ježiš, to je úžasná role, to mám štěstí, že v ní můžu hrát." Mám oblíbeného dramatika Martina McDonagha. V Malém divadle v Liberci se od něj hrál Poručík z Inishmoru. V Ostravě jsme dělali druhou hru z trilogie Mrzák z Inishmaanu. Třeba se mi od něj ještě líbila hra Pan Polštář. V této černé komedii bych si chtěl někdy zahrát dementního bratra. To by mě bavilo…

Co seriály? Filmy? Herci si často vydělávají i na filmovém plátně, máte i takové zkušenosti?

Hrál jsem v několika seriálech, ale vždy jsem k tomu přišel jako slepý k houslím. Zmínil bych asi seriál Borgie. Vznikly dvě konkurenční verze pro HBO a francouzská. V té jsem byl já a měla mezinárodní produkci. Točilo se to v Itálii, v Praze… Hrál jsem anglicky. To byla pro mě obrovská škola. Mihl jsem se také v Kriminálce Anděl a ve Vinářích.

Abychom nemluvili jen o divadle, co děláte ve volném čase?

Rád hraju společenské hry a luštím křížovky. Chutná mi irská whiskey. Baví mě i hudba. S kamarádem Petrem Vydareným, se kterým jsem vytvořil loutkové představení se věnujeme gypsy swingu. Na škole jsme měli dílnu romské hudby a poezie a vedl nás multihudebník Jiří Gorman. Ten nás naučil hrozně moc věcí. Díky němu jsme poznali úplně nový hudební žánr, který nám unikal. Takže jsme si po škole chodili občas zahrát a udělali jsme i nějaké to vystoupení. Říkali jsme si Vydarený trio, ale bylo to na amatérské bázi. Mám ambici v této spolupráci pokračovat a rozvíjet ji víc.

S druhým kolegou z Ostravy Michalem Sedláčkem, který je známý nejenom jako herec, ale i skladatel, děláme populární hudbu. Na něm se mi líbí, že si ze všeho dělá neskutečnou srandu. Lidé si ho někdy pletou s Richardem Krajčem, protože si jsou podobní. Natočili jsme spolu dva velké hity o jídle. Jeden je o fritovacím hrnci a druhý je výčet, co všechno může člověk sníst. Máme už asi padesát zhlédnutí, takže super.

Role Josefa Jelínka v Liberci

ŠALDOVO DIVADLO

Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona

Přítel Marek

Lidi

Nigel, asistent režie

Višňový sad

Jepichodov, účetní (alternace)

Revizor

Bobčinskij (alternace)

Testosteron

Robal, ženichův přítel, mikrobiolog

MALÉ DIVADLO

Faust

Herec, Měšťan, Brandner, Ariel, Zbohatlík

Srnky

Aleš, vynálezce

Český Honza

Kleofáš, čert (alternace)

Autor: Hana Langrová

13.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Ilustrační foto.

Mladý muž nepřežil nehodu, narazil s autem do stromu

Největší riziko pracovního úrazu hrozí v pondělí dopoledne, varují odborníci

Severní Čechy - Během loňského roku došlo v České republice k přibližně 44 tisícům pracovních úrazů, jejíchž léčení si vyžádalo více než 2,5 milionu zameškaných kalendářních dnů. K úrazům nejčastěji docházelo v pondělní dopoledne. Podle zjištění odborníků na bezpečnost práce se nejvíce zraněných vyskytuje mezi dvacátníky a čtyřicátníky.

Od ledna dojde k valorizaci důchodů. ČSSZ provede jejich zvýšení automaticky

Severní Čechy - Valorizace důchodů bude od ledna příštího roku výrazně vyšší, než tomu bývalo v minulých letech. Od první splátky roku 2018 se základní výměra zvýší o 150 korun, procentní výměra důchodu vzroste o 3,5 procenta. Důchody se tak zvýší v průměru o 475 korun.

Rumuni klátili značku a pošťák házel balíky: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 8. prosince 2017.

FOTO: Rýnovice přivítaly advent i opravený kříž

Rýnovice - Dům česko-německého porozumění v jabloneckých Rýnovicích se opět naplnil příznivci vánoční atmosféry a dětmi, které nedočkavě očekávaly rozsvícení stromečku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT