Mimořádnou produkci, jejíž výtěžek pomůže povodní poničeným Heřmanicím, pořádá obec ve spolupráci s Docela velkým divadlem z Litvínova.
Představení známé pohádky Princ Bajaja zahrají litvínovští divadelníci, kteří se zřekli honoráře, ve středu 25. srpna od půl osmé večer.

„Po povodních, které v malé míře postihly i Sloup, se místní lidé rozhodli udělat materiální sbírku věcí potřebných k likvidaci škod. Lidé nosili čisticí prostředky, balenou vodu nebo gumové rukavice. Věci jsme potom vezli do Raspenavy,“ poznamenal starosta Sloupu Jaromír Studnička a dodal, že po návratu zastupitelé řešili, jak postiženým obcím pomoct dál. Teď je podle něj doba, kdy lidé v postižených oblastech potřebují více peníze na obnovu než materiální pomoc.

„Litvínovské divadlo jsme tu měli už třikrát, a když jsme s nimi o záměru uskutečnit benefiční představení mluvili, první, co oznámili, bylo, že se herci zříkají honorářů,“ upřesnil Jaromír Studnička. Nezbytné náklady spojené s akcí ponese obec a veškerý výtěžek ze vstupného poputuje do Heřmanic u Frýdlantu, které byly povodněmi postiženy nejvíce.

„Starosta Heřmanic byl v pátek na slavnostním předávání Zlaté stuhy, a je tak trochu symbolické, že Vesnice roku Libereckého kraje 2010 může pomoci obci, která získala titul v roce 2006,“ dodal.

Podpora tohoto mimořádného představení je velká nejen od místních obyvatel. Podle starosty Sloupu si už nyní lidé chodí kupovat vstupenky na představení, i když vědí, že se na něj nedostanou.

„Produkce se koná za každého počasí a doufám, že vyjde. Věřím, že lidé nebudou lhostejní a zakoupením vstupenky a účastí pomohou těm, kteří ji opravdu potřebují. Snad padne návštěvnický rekord. Nejvíce diváků, neuvěřitelných devět set lidí, přišlo zatím na představení Josefa Dvořáka S pidlou v zádech,“ podotkl Jaromír Studnička.

Autor: Tomáš Mařas