Lístky na sezení byly vyprodány během několika málo dnů, zbyly jen na stání. Proto jsem do divadla dorazila již dobrých čtyřicet minut před začátkem, abych si zabrala co nejlepší místo a vše dobře viděla.

Ostřílení komici nenechali publikum čekat a začali přesně s úderem 19. hodiny. Přijeli ve složení Miloň Čepelka, Jan Kašpar, Bořivoj Penc, Genadij Rumlena, Marek Šimon a Zdeněk Svěrák.

Jako obvykle začalo představení seminářem, který tvořily odborné referáty. Cimrman byl představen jako kočovný dentista, který za svými pacienty dojížděl trakařem, na kterém má nainstalovánu svou slavnou vrtačku M 6.

Když zjistil, v jak žalostném stavu je chrup zaměstnanců železnice, rozhodl se léčit především je a tak se celý děj pomalu a přirozeně přesouvá do železničního prostředí.

Seminář byl zakončen písní „Šel nádražák na mlíčí“, která mě velmi pobavila. Už jen ten název! „Na železnici, dějou se věci, na dráze jsou zaměstnáni švarní mládenci.“ a seriózní starší pánové zatančili i jednoduchý taneček, až jim nebylo přes smích diváků rozumět. Během přestávky se pak chodbami divadla nesla stále ta jednoduchá dvoutónová melodie, kterou si diváci prozpěvovali.

Po přestávce následovala samotná činohra Švestka, která se odehrává v železniční staničce Středoplky. Do níž přijíždí bývalý vechtr Přemysl Hájek v podání Zdeňka Svěráka, jemuž patří švestka v zastávce. Celý děj hry se točí kolem očesání zralých švestek. Nemělo by cenu prozrazovat děj, ani vyjmenovávat situační komiku a hru se slovy, které se v činohře objevují. V podání protagonistů Cimrmanova divadla zní vše prostě jedinečně a skvěle.

Také je asi zbytečné připomínat, že Divadlo Járy Cimrmana představuje v českém divadelnictví naprosto unikátní formu humoru, která je originální a nenahraditelná. Nedovedu si představit, že by tyto semináře a hry sehráli jiní herci.

Jedná se o humor, jemuž nerozumí každý a dost často je k jeho porozumění nutné znát různé kulturní reálie. Závěrem chci říci, že bych si moc přála, aby Divadlo Járy Cimrmana fungovalo ještě mnoho let a aby Jablonec navštívili cimrmanologové ještě mnohokrát.

Chtěla bych vzpomenout na Ladislava Smoljaka, který bohužel 6. června letošního roku zemřel a který se objevuje v hlavní roli této hry i na DVD verzi. Jeho osobité charisma, humor a šarm nelze nahradit.

Zpracovala Hana Langrová