Neděle

13.00 - Svačíme v Plzni. Příjezd do Jablonce kolem 15:30. 

9.45 - Piráti hlásí z plavby do naší redakce, že právě dosáhli majáku v Norimberku.

?? - Podáme zprávu prostřednictvím redakčních kolegů na této stránce v Lodním deníku. Předpokládáme příjezd do Jablonce kolem čtvrté odpoledne na stejné stanoviště jako jsme odjížděli.

Sobota

Svačinku na cestu nakoupíme v marketu.

Svačinku na cestu nakoupíme v marketu.

15.45

Nakládáme a za 15 minut vyrážíme směrem k domovu.

Noční zpráva

Je 01.01 - Vedoucí zapisují poslední data. Valná většina věcí z táborové výbavy je zabalena. Ti nejmenší spí, ti prostřední taky, ti nejstarší už usnuli dávno… končíme. Je nám smutno. I to nebe zasmutnělo a začalo plakat. Alespoň se spláchne prach, těch pár kapek nám nevadí. Děti byly úžasné. Ráno pobalíme poslední věci a dopoledne se vyklidíme do předodjezdových prostor.  Vyrazíme ještě na poslední koupání k moříčku. Kapsy naplníme kamínky, zabalíme svačinu a kolem čtvrté vyrážíme.

Noční listárna

Čtyři vedoucí: "Kdo to avizoval kachničku se zelím na nedělní večer? Že bychom také zaskočily? :-) "

Lenka Klimentová: "Ahojky babi. Skvěle tady vařil pan kuchař… prostě jsme jako housenky: žerem, žerem, žerem… až se z nás stanou motýli. Jenže pan kuchař Luboš nic za celý týden neupekl. Nemohla by být nedělní bábovka? Líbám."

Dana Brouzdová: "Ahoj naše rodinko doma. Už se na vás moc těšíme, ale moře a koupání v bazénu nám bude asi moc chybět. A také spousta prima kamarádů, které si tu Terezka našla. Posíláme tisíc pusinek a v neděli ahoj."

Martina Šípková: "Ve zdraví a v plném počtu jsme to přežili. Třikrát hurá."

Katka Havlová: "Jen mne mrzí, že jsme si k té kytaře nemohli zapálit i táborák. V téhle lokalitě prostě otevřený oheň nejde zapálit."

Pátek

Odpolední poklad u moříčka

A jak vypadá žahavá medúza? Co je na ní nebezpečné? Vysvětlila nám to plavčice.

A jak vypadá žahavá medúza? Co je na ní nebezpečné? Vysvětlila nám to plavčice.

Zasypat Freda, to je jistě třeba.

Zasypat Freda, to je jistě třeba.

Na skaliskách našly děti poslední pirátský poklad.

Na skaliskách našly děti poslední pirátský poklad.


Složit puzzle, přečíst básničku, naučit se jí a sborově zarecitovat.

Složit puzzle, přečíst básničku, naučit se jí a sborově zarecitovat.

Polední listárna

Gabča Jiránková: "Ahoj mamko, včera jsme byli u moře a bylo to pozdě večer. Taky se na Tebe hrozně těším a už mám sbaleno." (Teda to koukám… je první, kdo je připraven na cestu… všechny ostatní to čeká večer. - Lenka) "Ahoj babi, mám pro Tebe kamínky, jsou moc hezké a už se na Tebe těším. A jak u vás budu spát a jak vám tam všechno sním. A také se ještě těším, jak mně u Tebe zase bude bolet břicho."

Petra Lišková: "Ahoj mami, u nás je vedro a koupeme se v moři. V noci je trochu zima, tak jsem si povlíkla deku a už mi je teplo. Dneska jsme byli u bazénu a zbytek dne budeme hrát hry a půjdeme k moři. Včera jsem si z pokladnice vybrala náušnice mušle a křížek. Mám pro Tebe mušličku a v neděli se na Tebe těším." "Ahoj tati, pozdravuj babičku, těším se na ní, až tam budu spát. Posílám jí velkou pusu a Tobě taky."

Ách… Simča by tu asi zůstala.

Ách… Simča by tu asi zůstala.

Čtvrtek

Parta největších se jela kouknout na Barcelonu… užili si to po svém, stejně jako mladší na pláži.

Ti nejmladší si za mořskou pannou troufli jen v doprovodu kapitánky Martiny.

Ti nejmladší si za mořskou pannou troufli jen v doprovodu kapitánky Martiny.

Před setměním vyvrhlo moře na břeh mořskou pannu. Na skaliskách se vedle ní povalovaly drahé kameny. Spolu s mořskou pannou moře vydalo i spoustu pokladů. V klenotnici byly prsteny, náušnice i jiné drobné ozdoby. Malí piráti si mohli vybrat nejen dva šperky, ale od mořské panny získali i talisman na ochranu.

Obsadili jsme obelisk… nedaleko už čekala mořská panna.

Obsadili jsme obelisk… nedaleko už čekala mořská panna.

Tři na pláži… Bez čtyřiceti děti vypadají dost divně…

Tři na pláži… Bez čtyřiceti děti vypadají dost…

Výlet starších do Barcelony.

Ti nejstarší se spolu s Katkou podívali do Barcelony. Viděli i večerní show fontán.

Středa

Večerní listárna…

Do klávesnice notebooku mi padá popcorn. Děti mají plné pusy. Máme důvod oslavovat. Nejenže se dnešní den obzvláště vyvedl, ale Terezka má narozeniny… Byl i dort se svíčkami. Než přijde na řadu kartáček a pasta, dáme něco na zoubek.

Gabča Jiránková: "Na lodi jsem neblinkala, ale trochu se mi chtělo. Těším se na bráchu a jak zase porazím tátu při skákání do vody v Mladé Boleslavy. Stýská se mi po bráchovi a těším se, až ho zmuchluju."

Petra Lišková: "Ahoj taťko, děkuju za krásný pozdrav, také Ti posílám a přeju Ti, aby sis pochutnal na rybě. Pozdravuj Aničku a Áju, Koupala jsem se v moři, včera jsme byli na lodi. Málem jsem blinkala, ale jen málem. Těším se na Tebe a mám Tě ráda."

Michal Kocour: "Ahoj Janka a starka, také posílám mnoho pusinek (Míša mi to diktuje ve slovenštině, ale mám potíže s gramatikou). Pozdravujte Martinku, Lubku, Miloše a Maroška. Je tu pěkně, ale někdy se zkazí počasí. Vlny jsou poslední dobou dost silné, ale doufáme s Honzíkem, že se uklidní. Už se těšíme, až znovu přijedeme na Černý Balog."

Petra Lišková: "Ahoj mami, dneska jsme byli v Barceloně a moc jsme si to tam užili. Vy si to snad také užíváte. Moc se mi stýská. Pozdravuj Barušku a náš zvěřinec. Přivezu Ti mušličku. Ráda bych už byla doma."

Při cestě do Barcelony jsme navštívili i park. Na snímku oddíl s Lenkou.

Při cestě do Barcelony jsme navštívili i park. Na snímku oddíl s Lenkou.

Naši kluci u nejstaršího a největšího staveniště světa. U budoucí Gaudího katedrály svaté rodiny.

Naši kluci u nejstaršího a největšího staveniště světa. U budoucí Gaudího katedrály svaté rodiny.

V devět hodin ráno vyrážíme do Barcelony. Na celý den.

Úterý

Večerní listárna z Lloretu

Večerní listárna… aneb píšeme domů.

Večerní listárna… aneb píšeme domů.

Petra Lišková: "Ahoj táto, mám se tady dobře, koupeme se v moři a přivezu Ti dárek. Ahoj, mám Tě ráda."

Michal Kluger: "Ahoj babi, jsou tu velké vlny, potím se i v noci, někdy je tu zima i odpoledne. Dneska u bazénu, kam jsme šli před večeří, když jsme se vrátili z výletu. Je tu zamračeno, měj se hezky, Míša."

Lenka Mičová: "Děkuji za pozdrav. Dnes jsme byli na výletě lodí. Hodně to houpalo, ale my s Míšou jsme to ustáli. Zdravím vás všechny v práci."

Klára Machová: "Ahoj babi a dědo. U nás je to pěkné, ale když je odpoledne špatné počasí, jako dnes, tak si nemůžeme užít moře. Je to ledové a jsou velké vlny. Na lodi byly také velké vlny a spodek byl skleněný, kde jsem viděla medúzy. Máme se fajn, radí mamka…"

Gabča Jiránková: "Mami a tati, moc se mi po vás stýská, už se na vás těším. Dneska jsme v půlce, zítra výlet a pak už to uteče. Posílám pusu."

Katka Košková: "Ahoj mami a tati, mám čelenku z korálků jako princezna. Mám zeleně nalakované nehty… "

Dáda Rakučáková: "Ahoj mami a tati, moc se mi po vás stýská a posílám velkou pusu."

Petra Lišková: "Ahoj mami, moc se mi stýská, hlavně po ségře a po tátovi. Koupeme se v moři a jsou tam velké vlny. Pozdravuj Mikyho a Ejku a Báru. Dál  pozdravuju tátu. Ještě Ti napíšu."

Michal Kocour: "Ahoj mami a tati. Hodně se mi s Honzíkem po vás stýská. Je tu krásně, poslední dva dny bývá odpoledne zima, protože je pod mrakem. Včera mě smetla vlna, podrazila mi nohy, ale nic se mi nestalo. A pozdravuj všechny na Slovensku. Ještě napíšu."

Amálka Šípková: "Ahoj babi a dědo. Máme se dobře, moře je studené, jídlo je teplé a máme se fajn."

Lenka Klimentová: "Ahojky všichni v redakci, koukám na dálku, jak píšete a moc vám děkuji. Ahoj babi doma, to koukáš, jaký máme s dětmi interaktivní lodní deník, co? Tady píšem, vy tam čtete. Pozdravuj pejskovou i kočičkovou."

Adélka a Cristina Karvánkovy: "Posíláme mooooc hodně pusinek, těšíme se na vás. Teď si ještě dávám polívku, ale už půjdeme spinkat."

Katka Havlová: "Pozdrav všem, slunce pálí, v modravé dáli se leskne hladina moře. Zážitky nevšední, ale jinak super…"

Parta, co nejela na loď, si den zpříjemnila v historickém centru Lloret de Mar.

Parta, co nejela na loď, si den zpříjemnila v historickém centru Lloret de Mar.

Na vlnách Středozemního moře

Výlet lodí do Tossy… moře bylo více než neklidné.

Výlet lodí do Tossy… moře bylo více než neklidné.

Prvotní houpání jsme si zpříjemnili písničkami s námořnickou tématikou… Moc dlouho jsme nezpívali. Ale zážitek nemusí být vždy dobrý, hlavně že je silný…

Z hradeb leží Tossa de Mar a pláže jako na dlani.

Z hradeb leží Tossa de Mar a pláže jako na dlani.

Zápis z deníku zdravotníka: "Nejprve se pozvracel zdravotník. Pak s vypětím sil rozdal kinedryl a odplazil se na záď. Tam bídně zvracel celou plavbu. Zástupce zdravotníka opečovával celou skupinu. Postupně zvraceli téměř všichni. Někteří do koše, někteří z okna do moře, někteří na palubu. Nakonec zástupce zdravotníka, vida věže Tossy, pozvracel již vyzvraceného zdravotníka, nepočítaje s protivětrem vanoucím z moře. Po výstupu z lodi byla třiceti minutová pauza, aby se dali všichni do pořádku. Zdravotník po výstupu na pevnou zem, klekl, líbal pláž a děkoval, že plavbu přežil. Celá výprava se válela po skupinkách na pláži Tossy, někteří plakali, jiní balancovali žaludek, aby na svém místě zůstaly alespoň žaludeční šťávy. Zpátky jsme jeli autobusem. Ten jsme nepozvraceli. K. H."

Výlet jabloneckých pirátů do Tossa de Mar.

Výlet jabloneckých pirátů do Tossa de Mar.

Historické centrum Tossa de Mar je opravdu krásné.

Historické centrum Tossa de Mar je opravdu krásné.

Výlet lodí do Tossy…

Výlet lodí dopíšeme později večer… no to byla jízda na těch vlnách… houpalo to jako na obřím tobogánu, kývalo se to jako na atrakcích na Matějské, kymácelo se to jako koleso, točilo se to jako řetízák…

Pondělí

Jedenáctá večer odbila… a lampa ještě svítila

A do hajan… všichni.

A do hajan… všichni.

Výlet do města … druhá parta

Na výletě v centru Lloret de Mar.

Na výletě v centru Lloret de Mar.

Trička, pohlednice, želvičky, bužírky…

Nevíte, co to je? To je náš animační program jedné skupiny pro dnešní večer.

Dokončovací práce na táborových tričkách.

Dokončovací práce na táborových tričkách.

Vlny jako …

Martina říká, že vlny byly jako malá kráv… No to není pravda… Byly jako velká. A tak vyjma hrstky statečných v čele s Míšou Kočičákem, zůstala většina ostatních u bazénu. Na stanovišti plavčíka na pláži totiž vlála už žlutá vlajka. Obě vedoucí měly oči na šťopkách, aby to tu osmičlennou partičku nesebralo a neodneslo na širé moře.

Vlny jako… no skoro jako… prostě opravdu velké.

Vlny jako… no skoro jako… prostě opravdu velké. (V zadní řadě Lenka a Lenka, v přední řadě  Úďo, Bóďo a ostatní…)

Zato u bazénu vládla pohodička, klídek a tabáček… né… tabáček nééé, to je jen refrén z jedné písničky.  U nás to tedy bylo: pohodička, klídek a tobogány.

Fotografie jako do nabídkového letáku campu¨.

Fotografie jako do nabídkového letáku campu.

Bazénová idylka s Lenkou a Katkou.

Bazénová idylka s Lenkou a Katkou.

Parta největších pod palmou.

Parta největších pod palmou.

Piráti z Jablonce obsadili bazén i přístupovou cestu… k městu…

Piráti z Jablonce obsadili bazén i přístupovou cestu… k městu…

Polední klídek

Sluníčko na nás střídavě vykukuje skrz mraky. Je takové teplo, že ani trička nejsou potřeba, přestože sedíme pod borovicemi. Ty mají tááák veliké šišky… no skoro jako chlapská pěst. Jsou mezi námi tací, co usnuli jako mimina…

Ráno raníčko - voní tady moříčko

Chystáme seznamy na výlety, abychom se hezky vystřídali a všichni viděli to, co chtějí. V úterý je tedy na programu plavba velkého korábu s proskleným dnem, kam se nalodíme téměř úplně všichni. Zastavíme se i v přístavu Tossa de Mar. Ve středu si dvě třetiny osazenstva udělají výlet do Barcelony zalité sluncem, zbývající parta pojede do města ve čtvrtek a uvidí jej večer včetně světelné show fontán.

U bazénu je k dispozici i brouzdaliště, kde si naše menší děti rády zahrají.

U bazénu je k dispozici i brouzdaliště, kde si naše menší děti rády pohrají.

Neděle

Batikovali jsme

Jenže… všechny vedoucí měly ruce od barvy a žádná nevzala do ruky fotoaparát… no nevadí, děti si barvení a celý proces rozhodně užívaly a výsledek bude úplně úžasný. V pondělí večer své výtvory ještě dozdobíme sítotiskem. No to budete koukat!

Večerní nedělní listárna

Jooo jistota je jistota.

Jooo, Kubo, jistota je jistota.

Píšeme domů…

Jan Kryštof Kocour: "Ahoj mami a tati, mám vás moc rád."

Martin a Filif Mairichovi: "Užíváme si sluníčka, Mámovi a tátovi posíláme velkou pusu."

Víva Šípková: "Tati, mám Tě moc ráda."

Petra Lišková: "Ahoj ségruše, mám se tady dobře a Ty se měj také hezky."

Matěj Vopat: "Ahoj mami a tati buďte zdraví a užíváme si tady."

Michal Kluger: "Ahoj tati užíváme si sluníčka, mám trochu připálená záda. A ať jsi zdravý."

Kačka Košková: "Ahoj mami a tati a brácho. Mám se tu dobře."

Amísek Šípková: "Ahoj tati. Máme se dobře. V moři je moc medúz a je tu hezký bazén a užívám!e si." :-)

Nina Netolická: "Ahoj mami, tati a Neli, zdravím ze Španělska. Je to tu boží, těším se na vás, pa"

Kristýna Repčíková: "Ahoj všichni, moc vás pozdravuju, těším se na vás a moc se mi tu líbí!"

Dáda Rakučáková: "Moc zdravím mámu, tátu, Barču a Bejbynku, posílám velikou pusu. Je to tu boží! Těším se, až přijedu."

Terinka Brouzdová: "Ahoj tatu, Imi a Kačí! Jsem tu moc spokojená, moc se mi líbí bazén a nechci od něj nikdy odejít. Mám tu hodně kamarádů."

Máťa Šípková: "Zdravím domorodce v naší suchozemské zemičce. My piráti se tu v Lloretu máme famfárově, skoro jako František v Kouzelné školce, akorát puberťáci jsou z toho tu a tam trochu na krovky jako Muf ve Studiu Kamarád. Viděli jsme i Orion, Jižní kříž tu svítí jako blázen! Fred pozdravuje Nellynku. Odřená kolínka mají jen některé děti, přismahlá ramínka skoro všichni."

Danča Brouzdová: "Ahoj tatuš, Šímo a Kačenko, doufám, že se máte dobře, my si to tu moc užíváme. Děti jsou moc fajn, vaří nám tu dobře, počasí je tak akorát na příjemné koupání. Dnes nebyli v moři medúzy, tak jsme se všichni koupali s ještě větším nadšením. Taky jsme si pěkně užili večerní diskotéku u bazénu. Těšíme se, že nám taky něco napíšete."

Naše vedoucí: (zprava) Kateřina Havlová, Dana Brozdová, Martina Šípková a Lenka Klimentová.

Naše vedoucí: (zprava) Kateřina Havlová, Dana Brouzdová, Martina Šípková a Lenka Klimentová.

Pirátská diskoška

Po večeři jsme vzbudili trochu rozruch v kempu. Z naší části jsme k bazénu vyrazili jako parta krvelačných pirátů. A že jsme byli strašidelní. Ukázali jsme, jak se umíme spojit a pěkně zazpívat. A také jak zvládáme taneček.

U bazénu bylo večer pěkně rušno. Tolik pirátů tu ještě neviděli.

U bazénu bylo večer pěkně rušno. Tolik pirátů tu ještě neviděli.

Na pirátské výpravě plní děti i kolektivně úkoly.

Na pirátské výpravě plní děti i kolektivně úkoly.

Večeře a la Italiáno

Dobře nám vaří, dobře. Pořádně jsme se nacpali špagetama a okurkový salát nás pěkně osvěžil.

Pírátská bašta. Španělské špagety.

Pirátská bašta. Španělské špagety.

Na tobogán smí jen děti? Omyl… i maminky a vedoucí.

Na tobogán smí jen děti? Omyl… i maminky a vedoucí.

První ráno

Některým kulíškům se z pelíšků nechce, ale je neděle a v neděli se vždy na táboře podává vánočka a kakao (kdo chce)… to je takové lákadlo, že do devíti jsou všichni po snídani a s plným vybavením míříme na pláž…

Příprava interaktivního Lodního deníku. Pavla zpracovává fotografie.

Příprava interaktivního Lodního deníku. Pavla zpracovává fotografie.

Zařídili jsme si přístup na internet až dnes ráno, tak sobotní zážitky dopíšeme později… až se před poledním sluníčkem zase schováme do stínu.

Písečná mumie. Zasypeme, co můžeme.

Písečná mumie. Zasypeme, co můžeme.

Moře si opravdu užíváme.

Moře si opravdu užíváme.

Srazí se? Nebo ne?

Srazí se? Nebo ne?

Sobota

Krásný první večer

Už jsme se seznámili. Kdo je kdo… jak se jmenují vedoucí a co budeme všechno dělat.

Děti se učily poznávat jeden druhého. K tomu jim pomohla hra Lidské bingo.

Děti se učily poznávat jeden druhého. K tomu jim pomohla hra Lidské bingo.

Jsme všichni unavení po cestě, ale také plní dojmů z dopoledního plavání v bazénu a odpoledního v moři. Krásná kamínkovopísková pláž je jen kousek cesty od kempu a i ti nejmenší tak dojdou za čtvrt hodiny.

Ono je to moře opravdu slané…

Ono je to moře opravdu slané…

Dorazili jsme

Je půl desáté ráno a jsme na místě. Vybalit si můžeme před večeří. Bereme plavky, ručníky, pití a "mazadla" a šup k vodě …

V bazénu je také slaná voda, i když o hodně méně než v moři. 

V bazénu je také slaná voda, i když o hodně méně než v moři.

Španělsko… jiné klima. Palmy, oleandry, sukulenty.. taková obří kráska kvete přímo v kempu Tucan.

Španělsko… jiné klima. Palmy, oleandry, sukulenty.. taková obří kráska kvete přímo v kempu Tucan.

Vítá nás Camp Tucan v Llloret de Mar

Vítá nás Camp Tucan v Llloret de Mar

Pátek

Cestu děti přežily… naštěstí většinu času prospaly anebo prokoukaly na pohádku.

Cestu děti přežily… naštěstí většinu času prospaly anebo prokoukaly na pohádku.

Prší… a my vyrážíme

Naloďujeme se na "dálniční člun", abychom se 24 hodin přesouvali… přes Rozvadov, celé Německou, jižní část Francie a po překonání průsmyku v Pyrenejích už vidíme vycházející sluníčko a cítíme moře.  Máťa, Danča, Katka a Lenka se nenechaly deštěm, který provázel naše naloďování příliš vykolejit… však ono to všechno uschne. To nám totiž pršelo štěstí na cestu, pobyt i návrat… víte?

Na cestu do Španělska dětem prší … ale je to štěstí na cestu, pobyt i návrat ze španělského letoviska.

Na cestu do Španělska dětem prší … ale je to štěstí na cestu, pobyt i návrat z letoviska.