Projekt Kouzlení barvami vznikl v létě 2006, kdy do Evropského výtvarného centra Sněženka ve Smržovce přijela skupina těžce postižených dětí z Jedličkova ústavu v Liberci.

„Při pohledu na takto postižené děti si většina z nás myslí, že jen málo vnímají své okolí a nejsou schopny téměř žádné činnosti. Přesto jsme si řekli, že s nimi zkusíme malovat a překonávat i bolest,“ řekl Jiří Hladík, spoluzakladatel Evropského výtvarného centra pro postižené děti Sněženka ve Smržovce.

Výtvarník Jaroslav Cheben pečlivě vybíral z dětmi pomalovaných pláten detaily s důrazem na vytvoření tvarové i barevné kompozice. Vznikly tak svébytné, výtvarně působivé, expresivně laděné obrazy nevšedního účinku.

Takto vzniklé kompozice byly bez jakýchkoli dalších úprav a barevných korekcí digitalizovány a přeneseny na plátna o velikosti 60 x 90 centimetrů. Ta tvoří výstavní kolekci Kouzlení barvami, která je doplněna reportážními fotografiemi Jiřího Hladíka se záběry dětí při práci.

Výstavu Kouzlení barvami připravilo Občanské sdružení Unikátní projekty a Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky. Výstava je otevřena v pracovních dnech v pondělí a ve středu od 8.00 do 17.00 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8.00 do 16.00 hodin a v pátek od 8.00 do 13.30 hodin.

Evropské výtvarné centrum Sněženka založili v roce 1997 Jiří Hladík a Lubomír Vejražka ve Smržovce. Jeho cílem je motivovat děti prostřednictvím výtvarné činnosti k větší iniciativě, samostatnosti a přispět k jejich začlenění do společnosti. Do centra přijíždějí na své týdenní i delší pobyty děti z celé České republiky i ze zahraničí. Při výletech poznávají krásnou přírodu Jizerských hor a čerpají z ní náměty pro svoji výtvarnou tvorbu. Výtvarná činnost dětem přináší nevšední zážitek a radost a probouzí v nich tvořivé schopnosti.