Slavnostní vernisáž výstavy, nad níž převzal záštitu passovský starosta Jürgen Dupper, se uskutečnila první červnovou sobotu ve výstavní síni Kulturmodell Passau, která je významným hodně navštěvovaným kulturním centrem.

„Na výstavě se představily obrazy, fotografie, kresby na papír, plastiky z keramické hlíny, koláže a další předměty vytvořené handicapovanými českými dětmi ve Sněžence a německými dětmi v K-Schule,“ doplnil Jan Hladík ze Sněženky. Spolu s Lubomírem Vejražkou při vernisáži předali passovskému starostovi svoji knihu o Jedličkově ústavu v Liberci a materiály představující Evropské výtvarné centrum Sněženka ve Smržovce.

V rámci programu vystoupila hudební skupina Blues Brothers z Pockingu a Černé divadlo pod vedením Elly Eisner. „Vernisáže se zúčastnilo přes sto lidí z řad výtvarníků, pedagogů, několik zastupitelů města Passau, ale hlavně i děti, které se podílely na vzniku výtvarných děl,“ dodal Hladík.

Velký zájem byl podle něj i ze strany médii, vše natáčela místní televize a články o výstavě vyšly v několika denících.

Tato výstava je prvním výsledkem navázané spolupráce. „V hlavách všech zúčastněných už se rodí plány na podobnou akci i pro příští rok, která by se ale měla představit i u nás,“ prozradil Vejražka.