VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní spolek ÚNOS má stále více příznivců

Liberec, Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ - Se svým repertoárem dokáží ochotníci vyprodat Experimentální studio v Liberci. Už dávno na ně nechodí jen studenti univerzity.

24.11.2011
SDÍLEJ:

VINNETOU - POSLEDNÍ FLAŠKA aneb co v mayovkách nenajdete. Představení v podání divadelního spolku ÚNOS v Experimentálním studiu Liberec.Foto: Deník/ Lenka Střihavková

ÚNOS - Úplně nenormální ochotnický spolek:
Záhada jizerského Yettiho.
Kdy: středa 7. prosince
od 19 hodin
Kde: Experimentální studio
Lidové sady, Liberec

Technická univerzita má svůj divadelní spolek. Jmenuje se ÚNOS a na kontě už má čtyři hry. Všichni herci jsou nějak propojení s libereckou Technickou univerzitou. Soubor tvoří pedagogové, absolventi i současní studenti. Šéfem divadelního spolku je Petr Rálek, vysokoškolský pedagog, který odpovídal na otázky.

Můžete na začátek představit váš soubor?
Jsme ochotnický divadelní spolek. Je nás asi patnáct, maximální stav je osmnáct. Vesměs všichni máme nebo jsme měli něco do činění s technickou univerzitou. Všichni účinkující jsou pedagogové, absolventi nebo studenti Technické univerzity Liberec.

Jak soubor vznikl?
Vznikli jsme na podzim roku 2009. Já jsem měl dříve svůj Občasný divadelní soubor na jaderné fakultě ČVUT v Praze, který přerušil činnost. Cítil jsem se kulturně nevytížený. Na Fakultě mechatroniky TUL, kde teď pracuji jako odborný asistent, býval dříve ochotnický spolek se jménem ÚNOS, který se rozpadl. Ze zbytku starého ÚNOSu jsem dal dohromady nový divadelní spolek, také ÚNOS.

Co znamená název ÚNOS?
Předchozí ÚNOS znamenal Úplně normální opilecký spolek a ten nynější Úplně nenormální ochotnický soubor. V našich hrách je už tak dost alkoholu, takže jsme to do názvu raději nedávali. Občas na naše představení přivedou rodiče i své nezletilé děti.

Kolik máte her a o čem?
V současném repertoáru jsou čtyři hry. Chystáme pátou na jaro. De facto tři současné hry jsou převzaté z repertoáru pražského Občasného divadelního souboru – Indiana Jones a n-tá křížová výprava, Vinnetou – poslední flaška a Pí mušketýrů. Poslední naše hra se jmenuje Záhada jizerského Yettiho. Ta už byla psaná na míru současnému souboru.

Dají se hry charakterizovat?
Nejstručnější popis by byl dobrodružná parodie s prvky revue. Lidsky řečeno to znamená, že to hlavně musí být legrace a hodně se v našich hrách zpívá. Všichni herci zpívají povinně a rádi. Hry jsou plně autorské. U starších her, jak už je vidět z názvů, jsme si jako náměty vzali známé předlohy, z kterých ovšem moc nezbylo. Ve hře Záhada jizerského Yettiho již vykrádám sám sebe.

Jak velkou máte základnu diváků?
Lidi na nás docela chodí, míváme plno. Základnu tvoří kamarádi, kolegové a studenti technické univerzity, ovšem chodí na nás čím dál více „normálních“ diváků, kteří si nás našli v programu.

Kdy mohou diváci vidět vaše další představení?
Ve středu 7. prosince od 19 hodin v Experimentálním studiu Lidových sadů budeme reprízovat Záhadu jizerského Yettiho. Srdečně všechny zvu. Vyčerpávající informace o souboru najdete na webu www.divadlounos.cz.

Záhada jizerského Yettiho

Hra mimo jiné obohacuje jizerskohorské bájesloví o nové podpřirozené i nadpřirozené figurky. Mějte se při svých výletech na pozoru! Jizerskohorské lesy jsou plné zvědavých očí… Toto je první ryze únosácká divadelní hra, žádná recyklace Rálkových starých her. Hra je kratší a hutnější, což jistě není na škodu. Nechybějí písničky a jedna smrtící zvířecí choreografie.

Pí mušketýrů

Budou řinčet meče, budou lítat francouzáky, omdlévat dámy i pánové, víno proteče proudem, přiletí nejmenovaný holub, zašumí nejmenovaná značka piva a odborníci jedné nejmenované onehdá ještě monopolní telekomunikační firmy nám ukážou, jak na to. A do té vší hrůzy naběhnou i živí herci: urození a chudí, inteligenti a blbci, odvážní a zbabělí, malí a velcí, mrtví a živí, muži a ženy, sytí a hladoví, hubení a otylí, střízliví a opilí, brambory a obilí!

Vinnetou - poslední flaška aneb co v mayovkách nenajdete

„Můj rudý bratře!“ „Můj bílý bratře!“
Bratři, sestry, přátelé, je to tady! Hrdinové našeho dětství jsou zpět a s nimi jejich nejslavnější dobrodružství, o kterém neměl ponětí ani sám velký Karl May. Dobrodružství tak dobrodružné, že zapomenete na žízeň v poušti, rozpálené poledním sluncem, nebudou vás píchat kaktusy, vytí sveřepých šakalů vám bude libozvučným zpěvem a ohnivou vodou rozryté obličeje štamgastů místního saloonu stanou se měřítkem krásy. Středobodem snažení vaší centrální nervové soustavy bude jediné: držet a držet a držet palce našim hrdinům, Vinnetouovi a Oldovi Šetrnému, aby překonali nástrahy svých nepřátel z kmene Těch, kteří znají Toho, který líčí pasti, taktéž nástrahy způsobené jejich přáteli, bratry a sestrami i nástrahy, které si bratři způsobí sami sobě… Co říci závěrem? Snad jen: uff, uff! Howgh!

Autor: Hana Langrová

24.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
14

Lékaři nechtějí sloužit pohotovost. Přijdou o smlouvu, plánuje ministr

Tomáš Švagerka a Marek Pieter.

Špatná infrastruktura nás poškozuje, stěžují si firmy

Obrazem: Michael Horáček navštívil Jablonec

Jablonec nad Nisou - Kandidát na prezidenta Michal Horáček připravil pro své příznivce i širokou veřejnost adventí večer v hotelu Praha. 

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Železný Brod – V sobotu 16. prosince v 17 hodin se před radnicí v Brodě rozsvítí Betlémská hvězda.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

Jablonec n. N. – Ve středu 6. prosince před půl osmou hodinou ráno na silnici I. třídy ulicí Pražská jel neznámý řidič ve směru do centra.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT