Činoherní soubor Divadla F. X. Šaldy připravuje první premiéru v roce 2012. Vybral si jednu z nejznámějších komedií Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy.

Na liberecké jeviště se tato inscenace vrací po více než třiceti letech. V roce 1981 ji zde naposledy nastudoval režisér Miloš Horanský.

Patří k prvním autorovým komediím

Slavnostní premiéru uvede Šaldovo divadlo už tento pátek 20. ledna od 19 hodin, druhá premiéra pak diváky čeká hned další den, v sobotu 21. ledna také od 19 hodin.

Zkrocení zlé ženy je jednou z nejhranějších Shakespearových her, přestože autorsky patří k jeho prvním komediím. Někteří komentátoři dokonce tvrdí, že je to jeho první hra. Vznikla asi mezi lety 1589-1592. Zcela jistě před rokem 1594.

Režie se ujal šéf liberecké činohry Michal Lang, který vsadil na nové tváře v libereckém divadelním souboru i hostující herce.

„I když je tato hra jedna z prvních Shakespearových komedií, stala se od počátku jednou z nejúspěšnějších a nejčastěji hraných. Snad je to tím, že hlavním tématem této komedie je podstata vztahu mezi mužem a ženou, boj o tuto podstatu, což diváky přitahuje, neboť jde o něco, co trvá věčně,“ vysvětluje režisér Michal Lang.

Tentokrát diváci uvidí hru i s její předehrou. Shakespeare koncipoval svoji hru jako hru ve hře. Samotný příběh Petruccia a Kateřiny je hrán opilcem, kterého panstvo našlo u cesty, rozhodlo se jej převléci za šlechtice a až se probudí z opice, chovají se k němu jako k pánu tak, aby uvěřil, že jím skutečně je.

Součástí tohoto pohrávání si s ubohým člověkem je i rozhodnutí přivésti mu herce a sehráti mu představení, kterým je právě Zkrocení zlé ženy. Divadlo je tak součástí fikce, manipulace a pod touto optikou se odehrává známé „krocení“ nespoutané Kateřiny všehoschopným křupanem Petrucciem. „Není obvyklé hrát tuto skvělou komedii s původní předehrou,“ říká Lang.

Velkou novinkou jsou pro liberecké diváky hlavní role v této inscenaci. Režisér totiž obsadil do role Petruccia a Kateřiny dvě nové tváře, Michala Maléře a Lenku Ouhrabkovou. Mladého herce Michala Maléře mohli diváci vidět v roli Mulligana ve hře Penzion pro svobodné pány.

Kateřina hraje svou roli už podruhé

Lenka Ouhrabková je liberecká rodačka známá nejenom z divadelních prken, ale také z televize. Role Kateřiny pro ni není žádná novinka. Do této postavy se vtělila asi před sedmi lety, na konci studia v rámci svého absolventského představení. Herečka teď v libereckém divadle účinkuje na částečný úvazek a od nové divadelní sezóny bude plně v angažmá.

Diváci se mohou dále těšit na hostující známé herce, například Petra Jeništu v roli Grumia, který se vrací po létech na místo svých prvních divadelních činů. Dalším pozoruhodným hostem bude i Viktora Limr v roli Trania, kterého diváci znají z televizních seriálů. V dalších rolích hrají Karolína Baranová, Tomáš Dianiška, Václav Helšus, Ladislav Dušek, Martin Polách, Martin Stránský a další.

William Shakespeare: ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY
klasická komedie

Divadlo F. X. Šaldy Liberec

1. premiéra: pátek 20. ledna od 19 hodin
2. premiéra: sobota 21. ledna od 19 hodin

Reprízy:
Středa 25. ledna od 19 hodin
Sobota 4.února od 19 hodin
Úterý 14.února od 19 hodin
Středa 29.února od 19 hodin