Světlomalíře a také „iluzionistu" Alexe Dowise řada televizních diváků zaznamenala především v minulém ročníku soutěže Česko Slovensko má talent. Tedy hlavně v původním „sporu" mezi ním a porotkyní zpěvačkou Lucií Bílou.

V médiích se pak dokonce spekulovalo o tom, že poté co mu Slavice vynadala, dojde mezi nimi snad až k soudnímu sporu. A skutečnost?! Alex je teď „nezpívajícím" hostem asi největší hudební události letošního roku, turné patnáctinásobné Zlaté slavice, hudební šňůry nazvané Lucie Bílá Černobílé turné 2013.

Zazářil

Alexi, diváci vás poprvé zaregistrovali v soutěži Česko Slovensko má talent. V ní jste sice zazářil, přesto na vás Lucie Bílá tehdy „slušně vyjela"… Jak jste to bral a jak to vnímáte nyní, s odstupem času?
Myslím, že je každého věc jakým způsobem se vyjadřuje. Navíc tohle byla především báječná hra a show pro diváky, která mě dost bavila. První okamžik jsem však vzniklou situaci vnímal dost rozpačitě, protože právo volby a svobodné vůle při mém rozhodnutí jsem pokládal za samozřejmost, a navíc jsem neměl ani prostor své stanovisko vysvětlit. Bylo tu samozřejmě i očekávání, že mé rozhodnutí přinese zároveň vlnu negativních reakcí a tak se taky stalo. Po skončení přenosu ovšem Lucie přišla s upřímnou omluvou za nemístné reakce.

Co jste na to říkal?
Příjemně mě to překvapilo, udělalo mi to radost. Bylo přitom i několik impulzů od přátel a fanoušků, kteří chtěli, abych situaci řešil soudně…

Ale k tomu nakonec nedošlo, že?
Proč taky?! Já zkrátka tuto záležitost pokládal a dál pokládám za uzavřenou.

Překvapilo vás, že si Lucka jako jednoho z hostů na své Černobílé turné vybrala právě vás?
Když mi její manažer přeposlal SMSku s nabídkou, překvapení to tedy rozhodně bylo. Na takovou nabídku se těžko reaguje záporně. Navíc Lucka „vyhrožovala", že beze mě to turné vůbec nepojede. (smích) Chvilku jsem váhal, zda „zrušit" tak velkou kulturní akci, ale to by mě pak asi statisícová armáda fanoušků Lucie „roznesla na kopytech". Dost rychle jsem si uvědomil, že nemám na vybranou.

Hlídám si kondici

Co to teď pro vás znamená?
Vážím si toho být na scéně po boku tolika skvělých umělců, obklopen profesionály a vystupovat před tak velkým i náročným publikem. Taková spolupráce ale znamená velký objem času zejména při přípravách, takže na rodinu a odpočinek ho zbývá minimum. Sestavuji paralelně ještě několik vystoupení pro své klienty, a tak si musím více plánovat a hlídat i fyzickou kondici.

Alex šikula, téměř kouzelník…Kondici? Proč?
Při příliš dlouhém a horlivém tréninku se mohou dostavovat nepříjemné bolesti v zápěstí. A na to pak není jiný lék, než prostě nechat ruce odpočinout několik dní. To jsem musel udělat předminulý týden a doufám, že už teď další přípravy na turné proběhnou bez komplikací.

Co od vás diváci mohou na jevištích v rámci turné očekávat?
Dostal jsem pro tvorbu zcela volnou ruku, což považuji za velký důkaz důvěry, kterou nemám v plánu zklamat. Na scénu se snažím jít maximálně připravený tak, abychom si já i divák mohli tento moment patřičně vychutnat. Pokusím se doprovodit výtvarně Lucii při dvou skladbách.

Dost silné emoce

Při kterých, prozradíte?
Jednu skladbu doprovodím malováním světlem na odlišný formát plátna, než jaký znají diváci z Talentu. Toto vystoupení má, myslím, velký potenciál budit silné emoce. Druhou skladbu doprovodím odlišnou výtvarnou technikou, která je nejméně stejně působivá jako ta první. Na reakci diváků jsem opravdu velmi zvědavý.

Alexi, jak dlouho už se věnujete svému umění? Máte v něm konkurenci třeba i v Evropě?
Kreslím a maluji od dětství. Vždy mě to bavilo, ale moment, kdy se můj celoživotní koníček změnil v hlavní profesi, která mě úspěšně živí, nastal před pár lety. Denně se něčemu novému přiučím, vlastně jsem stále ve škole.

Mám i konkurenci

V tom, jak dobrý jsem malíř a kreslíř, mám jistě silnou konkurenci a nemusím kvůli tomu chodit ani za hranice mé rodné vlasti.
Co se týče kreslení světlem, tak se ke mně zatím nedostala informace, že by někdo ve světě momentálně kreslil oběma rukama najednou z druhé strany plátna tak, že je vidět jen pohybující se zdroj světla bez tvůrce. A psal a kreslil zrcadlově. A ani že by někdo maloval světlem polorealistické portréty. Tady bych možná rád reprezentoval Čechy na evropské i světové úrovni.
Nicméně v momentě, kdy si člověk myslí, že je největší frajer, vždycky se najde někdo, kdo je ještě větší frajer, než je on sám. Jeden takový frajer se dokonce už ode mě učí, aby za mě zaskakoval v Singapuru během turné s Lucií. Mládí vpřed. (smích)

Kde jinde vás diváci uvidí?
Vystupuji pro veřejnost jen velmi zřídka. Vzhledem k tomu, že jsem spíše ateliérový typ a drtivá většina zakázek je privátních, tak je to právě Černobílé turné, kde mám po dlouhé době možnost setkat se s diváky z široké veřejnosti.

A potom? Kdy dál?
Další podobná příležitost by mohla nastat až při premiéře nového celovečerního kresleného filmu, na kterém usilovně pracujeme.