Hlad po muzice a demonstrace krásy. Tak by jednoduše shrnul období po listopadu 1989 Václav Nývlt coby Jaydee Venc, který za mixážními pulty strávil více než třicet let. „Tenkrát muzika nebyla dostupná. Lidé si jí vážili, vyhledávali ji a chtěli se bavit. Dívky chodily krásně oblečené v šatech, kluci byli příjemní. Hned byl plný parket, a to až do té doby, dokud se hrálo. Dnes je to jiné. Těžké někoho zaujmout,“ vzpomíná 64letý Jaydee Venc, který hraje po zábavách a diskotékách dodnes.

V Jablonci asi není člověka, který by tohoto dýdžeje neznal. Vždyť to byl právě on, kdo v roce 1991 s kamarády otvíral legendární diskotéku Malibu, která funguje dodnes. Tam se lidé sjížděli z celého kraje. I z Mladé Boleslavi. V podniku se totiž hrálo až do brzkých ranních hodin. Dříve byla běžná „pracovní doba“ pro DJe od 22 do 2 hodin.

Ale vraťme se do 70. let, kdy Václav Nývlt coby student s hraním začínal. „Tehdy jsem chodil na průmyslovku. Sestra bydlela v Kanadě a poslala mi velký balík gramofonových desek. Chtěl jsem to nějak zúročit. V jabloneckých Pasekách jsme měli študácký klub v suterénu. Za svazácké peníze jsme nakoupili aparaturu, vytvořili sezení a já měl vinyly, tak jsem začal hrát ze dvou gramofonů pro skupinu kamarádů,“ líčí Nývlt.

Tehdy se člověk dostal jen k deskám z Ruska, Bulharska, Maďarska, jako byly Boney M., Bee Gees, Abba, Beatles, Smokie, Suzi Quatro i rockové věci jako Aerosmith a další. Československou vyhlášenou diskotékou byla Sklářská chalupa v Harrachově.

„Zde měli kvalitní aparaturu, světelnou podlahu, světelnou kouli na stropě, boxy, zkrátka jako z filmu Horečka sobotní noci. Tam se mi podařilo zahrát i v osmdesátkách,“ prozrazuje DJ.

Grilování soudruhů

V druhé polovině 80. let, kdy se režim začal uvolňovat, nastal rozmach muziky na CD nosičích. Za 400 korun si DJs kupovali základní výběry, což při výplatě 2 500 korun byly velké peníze.

„Kdo se chtěl hraní věnovat profesionálně, musel si udělat přehrávky. Na radnici byla kulturní komise, kde soudruzi kladli dotyčnému politicky zaměřené dotazy. Každý DJ musel také předložit playlist, který bude během večera pouštět. Tyto pravidla platila i pro hudební skupiny. Nesměly tam být písně, které by poškozovaly systém, oslavující Ameriku a podobně,“ vysvětluje Jaydee Venc.

Klub mladých Juventus, diskotéka na poloostrově Tajvan u přehrady, vyhlášené Boccaccio. To byly jablonecké podniky, kam se v 80. letech chodili lidé bavit. V té době na Jablonecku coby DJ kraloval Mirek Rais. Liberec zase nabízel Lunu na Kunratické, Berlín pod Ještědem nebo legendární Ďábelskou huť, do které se chodily bavit tři generace, než ji loni zbourali.

Od roku 1990 Václav Nývlt začal podnikat s kamarády v pohostinství.

„Otevírali jsme Malibu, měli jsme kavárnu v Liberci i v Jablonci. Začal jsem tíhnout k hudebnímu stylu house. Dokonce jsem pořádal house party na výstavišti, dnešní Eurocentrum. Pozval jsem pár DJs z Prahy a začal na severu vytvářet tuto kulturu,“ říká DJ, který kromě muziky tíhne k malování.

A dnes? Jeydee Vence můžete stále potkat na místních diskotékách. S-club Liberec, Chýše nebo na tematických diskotékách, jako jsou oldies. „Dnešní mládež je však agresivní, chtějí hrát novinky, ale ani nemají ponětí, jaké jsou,“ uzavírá Nývlt.