Výstava je zapůjčena ze sbírek Národního muzea - Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Autorky výstavy:Kateřina Klápšťová - oddíl šamani v Severní Americe a na Sibiři, Monika Baďurová - oddíl Šamanismus v Jižní Americe, Jana Jiroušková - oddíl Afrika.

Výstava Šamani a Čarodějové se na první pohled vymyká z tradičního okruhu výstav Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, tento pohled je pouze zdánlivý – mnoho rituálních předmětů a ozdob používaných šamany a čaroději v různých světadílech země vzniklo právě za použití jabloneckého fenoménu – skleněné perličky.

Šamani stejně jako čarodějové umí promlouvat s duchy a umí je získávat na svou stranu. Na rozdíl od čarodějů se však šamani zaměřují na prospěch společnosti, své obřady konají veřejně, zatímco čarodějové provozují tajné rituály a duchy využívají jako škodlivé spojence k páchání zla.

Výstava nabízí návštěvníkovi procházku tajemným světem šamanismu a magie národů Sibiře, Severní a Jižní Ameriky či Afriky. Představuje velké množství originálních rituálních předmětů, oděvů a šamanských atributů z 19. a 20. století. Expozici doplňuje projekce fotografií, která doplní a umocní dojem rituálních předmětů používaných v přirozeném prostředí.

Vystaven je zde kompletní šamanský oděv ze Sibiře, africké čaroděje nastiňují bohaté masky a rituální sošky, Jižní Amerika je zastoupena především dýmkami a jinými nástroji nezbytnými pro požívání psychotropních látek. Vystaveny jsou tzv. „lůžka bohů“ z oblasti Mexika. Jsou to unikátní autentické obrazy vyplétané z tkanin, znázorňující vidiny šamana, které prožívá v transu.

Součástí výstavy bude též ukázka exotické bižuterie z jedinečné sbírky jabloneckého muzea. Muzeum skla a bižuterie výstavu doplní o dva významné sběratelské soubory ze sbírek Vladislava Chvaliny a Alberta Sachse.

Sběratel Vladislav Chvalina (1928 – 2003)
Dlouholetý pracovník JABLONEXU, podniku zahraničního obchodu, kde pracoval jako vedoucí propagačního oddělení. Byl spoluautorem rozsáhlé výstavy „Perličky z Československa“, která vznikla ze spolupráce JABLONEXU, podniku zahraničního obchodu, koncernu Jablonecká bižuterie a Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v roce 1988. Sbírku v roce 2005 věnovala dcera Vladislava Chvalinová Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
Sběratel Albert Sachse (1851 – 1921)
Jablonecký exportér, majitel obchodní společnosti A. Sachse & Co, spolupodílník ve světově největší firmě vyrábějící skleněné perličky Societa Veneziana per l´Industria delle Conterie v Benátkách v Itálii. Byl náruživým sběratelem exotických předmětů. Jeho sbírku tvořily šperky, poštovní obálky s razítky z celého světa, oděvy, zbraně a historické sklo. V roce 1926 se část jeho unikátní sbírky stala majetkem československého státu. Exotická bižuterie a jedna část historické sbírky skla je dnes uložena v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, druhá část skla se nachází ve Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě a národopisnou sbírku spravuje Národní muzeum - Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur.