Jako jeden z prvních maloval člověka podle živých modelů. Kompletní soubor grafik proslulého renesančního umělce Albrechta Dürera vystavuje od dnešního dne Oblastní galerie v Liberci. Výstavu zahájí vernisáž v 17 hodin.

„Dürer se zajímal o lidskou postavu. Věřil tomu, že se lidské tělo dá zachytit pomocí geometrických modelů. Na výstavě je k vidění i kniha, ve které má propracované tělo do posledních detailů. V proporcích hledal spojitosti a sounáležitosti a například se snažil prokázat, že délka nosu odpovídá osmi sedmi délkám jiné části těla," vysvětlil Jan Randáček, ředitel galerie.

Dvě stě padesát listů pochází ze soukromé sbírky německého milovníka umění Ulricha Schulze z Karlsruhe.

Začal jako dítě

„Profesor Ulrich Schulz sbírá grafiky celý život. První prý koupil ve dvanácti letech. Všechny, které nashromáždil, jsou originály. Schulzeho sbírka je téměř úplná," doplnila Sonja Hefele, zástupkyně projektu Dialog 2013 z německého Augsburgu. Projekt začal v roce 2005 a jeho posláním je setkávání obyvatel obou měst a vzájemná prezentace kulturních projektů.

Na výstavě nebudou chybět ani jeho slavný dřevořez Jezdci z Apokalypsy nebo známé tisky Rytíř, smrt a ďábel nebo Adam a Eva.

ALBRECHT DÜRER

výstava

Oblastní galerie v Liberci

Vernisáž: dnes 14. června od 17 hodin

Výstava: do neděle 1. září

Vstupné: dospělí 50 Kč, studenti a děti od 10 let 20 Kč, důchodci 20 Kč, rodinné vstupné 100 Kč

„Dürer jako jeden z prvních maloval podle živých modelů a maloval jako jeden z prvních také akty. Na jeho obraze Adam a Eva mají postavy pupíky, což je zajímavé, protože Adama stvořil Bůh a Eva se narodila z žebra, takže by neměli být propojeni s matkou pupeční šňůrou," upozornil Jan Randáček.

Miliony eur

ADAM A EVA (1504). Na Dürerově tisku Adam a Eva mají postavy pupíky, což je zajímavé, protože Adama stvořil Bůh a Eva se narodila z žebra, takže by neměli být propojeni s matkou pupeční šňůrou. Sbírka, již galerie vystavuje, má hodnotu několik milionů eur. Například Jezdce z Apokalypsy jejich vlastník koupil v roce 1953 za 10 tisíc eur, dnes je znalci hodnotí přibližně na 300 tisíc eur.

Tři obdobné výstavy ze sbírky Ulricha Schulze se uskutečnily v Německu. V Česku jde o první. Poté budou grafiky, mezi nimiž jsou především dřevořezy a mědiryty, uloženy zpět do depozitáře.

Naposledy mohli lidé navštívit výstavu prací Albrechta Dürera v roce 2006, kdy Národní galerie v Praze připravila expozici související s Dürerovým slavným obrazem Růžencová slavnost, jejž má ve své sbírce. Tisky známého německého umělce vlastní i další muzea a galerie v zemi. Oblastní galerie jich má ve sbírce dokonce čtyřicet devět.

„Přestože máme relativně velký soubor, tak jeho doplnění do stavu, v jakém bude k vidění na výstavě, by bylo téměř nemožné. Dürer se na trhu s uměním objevuje ojediněle," vysvětlil Jan Randáček.

Sbírku magických rytin, které vyobrazují převážně biblické až apokalyptické výjevy, můžete spatřit v Oblastní galerii do neděle 1. září. Kromě tisků bude k vidění i třicet knih s Dürerovými grafikami.

Albrecht Dürer

Albrecht Dürer (1471-1528) byl německý malíř, grafik a teoretik. Patří k největším osobnostem evropské renesance a je ikonou světového umění. Jeho díla jsou zastoupena ve všech světových muzeích a patří k nejcennějším sbírkovým předmětům.