V letních dnech, kdy většina kulturních center nenabízí žádný program, se jablonecké Eurocentrum rozhodlo zabavit ty, kteří neodjeli na dovolené, tábory a na chalupy a pořádá sedm koncertů převážně zahraničních interpretů, jedno divadlo a na konci srpna již tradiční festival Rock na konec léta, kde také vystoupí nejen české kapely.

„S nápadem oživit Jablonec v době prázdnin přišla v roce 2007 ředitelka Eurocentra Marta Procházková. Již od počátku měla akce nabízet kvalitní kulturní pořady širokému spektru publika. Vystoupení jsou určena především obyvatelům regionu, ale zaujmout by měla i turisty, kteří se zde rozhodli strávit dovolenou," řekl dramaturg Eurocentra Jan Ocilka.

Příjemným bonusem je, že všechny koncerty, divadlo i festival jsou zadarmo. Za hezkého počasí se budou konat na Letní scéně. Pokud by začalo pršet, přesunou se do velkého sálu Eurocentra.

Jako první vystoupí ve čtvrtek 5. července dánský dechový orchestr mladých muzikantů Balletskolens Brass Band. Koncert začíná v 17 hodin. „Přípravy letošního programu byly dramatičtější než v minulosti. Nejdříve musela ze závažných rodinných důvodů zrušit vystoupení konžsko-slovenská skupina Kititi, kterou se nám díky vstřícnému přístupu manažera a člena této skupiny podařilo v brzké době nahradit brazilskou kapelou Santiago Ferreira Band. Toto pondělí ze zdravotních důvodů vystoupení odřekli i Freski za Zgorzelce, za něž nám náš polský partner nabídl skupinu Kumple," vysvětlil Jan Ocilka.

Jablonečané a turisté se mohou dále těšit na kvintet Zuzany Lapčíkové, který letos získal cenu Anděl v žánru world music za své poslední album Rozchody návraty. Na Letní scéně dále vystoupí Robert Balzar Trio, brazilští Santiago Ferreira Band, Brit Justin Lavash a loutkové divadlo Lokvar. „Letos jsme zatím největší ohlasy zaznamenali na inzerované vystoupení skupiny Tara Fuki, dua zpívajících violoncellistek, které sklízí úspěch i za hranicemi České republiky," dodal dramaturg.

Léto zakončí tradiční festival Rock na konec léta.