Na koncertě, který začíná od 17.00 hodin, se současně představí i hosté ústředního protagonisty, kytarista a zpěvák František V. Zikmund a trampský a folkový písničkář Vojta Kiďák Tomáško.

Talent zbožňovaný, avšak kolegy nedoceněný

Zpěvák a kytarista Radek Tomášek zažil dobu největší slávy ve skupině Rangers, později známé jako Plavci, v letech 1966-1973. Třebaže na toto období dodnes rád vzpomíná, jeho pozice uprostřed kapely byla až paradoxní. Neboť to byl právě on, kdo se ze strany fanynek těšil největší popularitě jako jedna z nejhezčích tváří českého beatu té doby. Téměř osmdesát procent milostných dopisů či fanouškovské korespondence chodilo právě jemu.

Na druhou stranu však jeho hudební talent byl ostatními poněkud upozaděn. Jako zpěvák dostával Tomášek na pódiu prostor jen výjimečně, neboť o mikrofon se uprostřed skupiny nejčastěji „prali“ daleko dravější adepti na tento post: Antonín Hájek, Jan Vančura a především pak Milan Dufek. Všeobecně se má za to, vedle normalizační korektnosti, kterou hudebníci přijali po odumření Pražského jara, že právě absence soudnější kolegiality uškodila kapele nejvíce.

Komorní písničky akustického romantika

Po odchodu z Rangers vystupoval Radek Tomášek dlouhý čas s vlastní kapelou. Dnes se na pódiu objevuje v komorním pořadu sestaveném z jeho nejznámějších hitů a zpívá za doprovodu akustické kytary své posmutněle romantické písničky jako „Duhová kulička“, „Jižní vítr“ či „Srdce“. Nejen pamětníky potěší rangersácké evergreeny „Kingstontown“ nebo „Prázdné nádraží“, ke kterým napsal své první texty.

V posledních asi 10 letech zařazuje Tomášek víc písniček ovlivněných španělskou a latinskoamerickou melodikou, kterými se hlásí ke svým starým hudebním láskám - z repertoáru José Feliciana si například vypůjčil „Cikána“ a také chytlavou „Maríu Isabel“. V jeho repertoáru se ale stále častěji objevují písničky dalo by se říci ze života - třeba novinky „Kymácivý měsíc“, „Je prázdno všude kolem“ nebo slibný duet „Malý město“. Posluchači jej navíc nikdy nepouštějí z pódia dříve, než se dočkají písně „Žádné jiné“.

Začátek koncertu Radka Tomáška a jeho hostů na Lemberku je v 17.00 hodin a proběhne v rytířském sále zámku.