Daniel Vaněk je z médií známý, protože je ve svém oboru uznávaný špičkový odborník, s jeho jménem jste se dozajista setkali při zprávách o zkoumání ostatků Anežky České, o vampýrovi z Hrádku nad Nisou, naposledy o vraždě Aničky Janatkové, přesto vás určitě bude představení této osobnosti zajímat.

Daniel Vaněk se krátce po dokončení vysokoškolských studií významnou měrou podílel na zakládání první české policejní DNA laboratoře v Kriminalistickém ústavu Praha. V čele této laboratoře stál 10 let, aby se pak na téměř 3 roky přesídlil do Bosny a Hercegoviny, kde se v letech 2002-2004 posílel na identifikaci ostatků z masových hrobů. V současnosti je ředitelem společnosti Forenzní DNA servis, přednáší na Karlově universitě a je soudním znalcem v odvětví Genetika.

Co si pod prací forenzního genetika máme představit?
Význam slova „forenzní“ je aplikace vědy z určitého vědního oboru pro vyřešení otázek spojených s právním systémem. Takže forenzní genetik musí být schopen správně aplikovat vědecké poznatky z molekulární biologie a genetiky a zodpovědět otázky typu a) komu patří krev nalezená namístě činu, b) kdo je otcem dítěte, c) kdo znásilnil poštovní doručovatelku, d) kdo vykradl sklep či e) co můžete zjistit o identitě neznámé mrtvoly. V laboratoři ale zpracováváme i vzorky v rámci vědeckých studií, jako byl například Vampýr z Hrádku nad Nisou.

Jak starý či mladý je obor forenzní genetiky a co může přinést nového a objevného lidem?
Forenzní genetika se narodila v pondělí 10. září 1984 v DNA laboratoři Aleca Jeffreyse na University of Leicester ve Velké Británii. Ten den se totiž dostaly do rukou Jeffreyse výsledky pokusů, jež potvrzovaly možnost využít analýzu DNA pro individuální identifikaci osob. V roce 1986 se mu pomocí této metody „genetického otisku prstu“ podařilo vyřešit vraždu 2 mladých dívek v hrabství Leicestershire. Forenzní genetika je v prvé řadě nástrojem k objasňování trestné činnosti. Ale pokud se například pomocí metod a postupů forenzní genetiky zkoumají staré kostry, tak můžeme zjistit mnoho zajímavého. Z tohoto pohledu například genetika pomohla identifikovat kosterní pozůstatky nacistických pohlavárů Mengeleho a Bormana, nebo členy rodiny cara Nikolaje II.

Setkáváte se vlastně často se smrtí, zločinem, co je naopak veselé a pozitivní na vaší práci?
Za těch bezmála 20 let, kdy se tomuto oboru věnuji, jsem neustále konfrontován se zločinem či pohnutými lidskými osudy. Těch veselých okamžiků je spíše pomálu, ale pozitivním výstupem je pro nás v laboratoři každý případ, kdy se nám podaří pomoci nespravedlivě odsouzeným, určit pachatele trestné činnosti nebo pro soud prokázat, kdo je a není otcem dítěte.

Na co se mohou návštěvníci těšit při besedě s vámi?

Při své přednášce se pokusím posluchače seznámit se základy forenzní genetiky, genetické genealogie (zkoumání původu předků) a archeogenetiky (zkoumání DNA ze starých kosterních pozůstatků). Samozřejmě nevynechám popis zajímavých případů a výzkumů. V diskuzi pak samozřejmě zodpovím jakékoli dotazy týkající se tématu přednášky.

Určitě mnohé z nich bude zajímat, jestli si mohou objednat zkoumání své DNA, co se dozví, jak se odběr vzorků provádí a v neposlední řadě, kolik je bude pátrání do minulosti stát?
Genetická genealogie nám umožňuje nahlédnout do minulosti a zjistit celou řadu zajímavých poznatků o své otcovské či mateřské linii. Odběr vzorků je bezbolestný a provádí se stěrem z dutiny ústní. Nejlevnější typ analýzy otcovské linie přijde na cca 2500 Kč, ale za komplexní analýzu otcovské i mateřské linie včetně prohledání dostupných databází zaplatí klient cca 10000 Kč. Více informací o genetické genealogii lze již před květnovou besedou získat na serveru www.GenetickaGenealogie.cz . Na toto téma také připravujeme s kolegy populárně naučnou knihu. Vydání jsme měli naplánováno již na prosinec 2010, ale vzhledem k zaneprázdnění některých spoluautorů se dokončení manuskriptu trochu oddálilo. V letošním roce ale kniha určitě vyjde.

Vaše beseda bude ve Smržovce, jak se vám toto město líbí a odkdy do Jizerských hor jezdíte za odpočinkem?
Do Jizerek jezdím bezmála 20 let. V letošním roce jsem spolu s rodinou strávil dovolenou dokonce přímo ve Smržovce a večerní pohled na západem slunce ozářený kostel sv. Archanděla Michaela je naprosto bezkonkurenční.