Po dvou minulých výstavách, kde se členové fotoklubu prezentovali na společně zpracovaných tématech, připravili pro letošní výstavu autorské soubory.

Určující podmínkou byl prostor. Na každého fotografa vyšly čtyři rámy, do kterých museli vtěsnat svá témata. Pro některé to bylo omezující, pro druhé příležitost vytvořit „zkratku“.

Postávající lidé na autobusové zastávce

Na nejdelší ploše v přízemním podlaží Eurocentra najde návštěvník fotografie jabloneckého fotografa Břetislava Fialy, na kterých popisuje ve světelné náladě míhající se a postávající lidi na ulici u autobusové zastávky.

Poprvé ve své krátké fotografické historii vystavuje Pavla Bernardová. Té se osobně dotknul nehezký projev tržní ekonomiky množství uzavřených prodejen v centrech měst. Fotografie pocházejí z Liberce a Pavla o tom vypráví na svých fotografiích.

Neurčitá zadání, mající za úkol „vyrazit“ z budoucích fotografů všechno, co se v jejich mozkových závitech nachází, dostávají posluchači na fotografické škole v Hradci Králové.

Tam se s nimi pedagogové, významní fotografové Ivo Gil a Josef Ptáček, nepářou.

Frekventant této školy Petr Nálevka tak vytvořil poutavý soubor, kde světlo proniká do neurčitého prostoru a nabízí divákovi místo pro vlastní fantazii. Na stěnách dolního podlaží se předvádí se svojí tvorbou další fotografové.

Minipříběh, drama či poezii setkání dvou lidí, nahé zralé ženy, ustrojeného muže, vytvořil autor Petr Štosek.

Další hra světel a stínů, s důrazem na výtvarně působivou kompozici, se odbývá na fotografiích Františka Šidáka. Amerika, New York a jemné mikroscény s lidmi z ulic multikulturního velkoměsta se staly tématem pro Jiřího Fejfara.

Modelky balancující na vysokých podpatcích na skále vrcholu Ještědu a na pozadí blížící se bouře, inspirovaly fotografa Petra Šimra.

Fotografie z Valencie ve Španělsku přivezl Petr Urbánek. Dostal se tam do mely tradiční zábavy, kdy býci nabírají nejen Španěly na rohy.

Výstavní soubor uzavírá druhý Jablonečák v řadách Obscury, Pavel Kusala. Na svých čtyřech panelech ukazuje svět dětí a žáků ve třídě během vyučování na základní škole.

Fotografové chtěli přinést kůži na trh

Fotografové neprofesionálové i v hluboké historii média fotografie měli nutkání se sdružovat, vytvářet spolky a tvůrčí skupiny.

To s sebou nese i snahu vystavovat, nosit kůži na trh. Dělají to rádi a vždy s jistým mrazením v zádech, očekávajíc zpětnou vazbu.

Není od věci připomenout, že celkem početná skupina amatérských fotografů nemá v Liberci kde ukázat své práce.

Dva jablonečtí a sedm libereckých fotografů ze spolku OBSCURA fotoklub Liberec se tak po roce, už počtvrté, vrátili na stěny Eurocentra v Jablonci nad Nisou. Přístup tohoto kulturního zařízení k fotoklubům Liberecka, by měl být příkladem pro podobné instituce.

Vernisáž výstavy se uskutečnila ve středu 4. ledna a zahrála na ní jablonecká kapela N.O.C. Skupina hraje autorskou hudbu ve stylu šedesátých a sedmdesátých let. Kapela nyní nahrává ve studiu svou první desku, kterou chce vydat na LP.

„Naše díky patří ředitelce Eurocentra Martě Procházkové a pracovnici propagace Ivaně Mošnové, které nás podporují,“ shodli se fotografové.