VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Grabštejnská benefice pomůže zatopeným

Grabštejn - Výtěžek z tradiční operní benefiční akce na hradě Grabštejn, kterou pořádá operní sólista Luděk Vele, letos pomůže lidem v Chotyni.

15.8.2010
SDÍLEJ:

SÓLISTÉ NÁRODNÍHO DIVADLA v Praze předvedli divákům při loňské benefici komickou operu Gaetana Donizettiho Don Pasquale. Mladou vdovu Norinu zpívala Marie Fajtová.Foto: Deník/ Roman Dobeš

V minulých ročnících benefičního koncertu byly získané peníze použity ve prospěch obnovy hradu Grabštejn. Letošní osmnáctý ročník našel jiný cíl. Peníze z benefiční akce, kterou tradičně pořádá sólista Národního divadla v Praze, operní pěvec Luděk Vele se svými spolupracovníky, pomůžou v letošním roce obětem ničivých povodní.

Luděk Vele je rodákem z Chotyně, která se nachází v sousedství hradu v údolí Lužické Nisy. „Vzhledem k dopadu povodní jsme se nemohli rozhodnout jinak. Chotyně byla povodní zasažena také. Rádi bychom proto použili peníze z grabštejnské benefice na pomoc postiženým lidem z Chotyně. Peníze pomohou dobrovolným hasičům a Sokolům, jejichž prostory byly zaplaveny, a dále se za peníze pořídí nezbytné prostředky, nutné pro odstraňování škod povodní,“ komentoval blížící se benefici operní pěvec Luděk Vele a dále dodal: „Chceme samozřejmě pozvat všechny, kteří chtějí pomoci, ale také lidi ze zaplavených míst. Myslím, že by to pro ně mohla být dobrá příležitost na chvilku zapomenout na pohromu, která je postihla. Vstup pro ně bude zdarma.“

Benefiční koncert na dolním nádvoří hradu se koná 21. srpna od 17.00 hodin a posluchači se mohou těšit na operu Bedřicha Smetany Hubička.

Podle slov Luďka Vele má být opera i hubičkou všem, které voda zasáhla. Kromě Luďka Vele se v nastudování opery představí Maria Kobielska, Valentin Prolat, Ivan Kusnjer, Yvona Škvárová, František Zahradníček, Petra Perla–Nôtová, Jiří Ceé, sbor opery Národního divadla a klavírní doprovod a dirigent David Švec. V hradní galerii potom od 16.00 hodin proběhne vernisáž výstavy obrazů Jiřího Nepasického.

„Obrazy, které zde budu vystavovat, se vztahují k počasí a mrakům. Doufám, že mi to lidé nebudou v tomto čase zazlívat. Jde o čistou náhodu,“ s úsměvem řekl ke svým obrazům malíř Jiří Nepasický.

Od roku 1993, kdy se konala první benefice ve prospěch hradu Grabštejn, účinkovalo na hradním nádvoří šedesát osm umělců, někteří opakovaně. Nejvíce bylo operních sólistů Národního divadla, bylo mezi nimi i sedm nositelů ceny Thálie. Poslední benefici navštívilo téměř dvanáct tisíc diváků.

Účastnilo se jich také množství osobností. Mezi jiným například Václav Havel nebo Miloš Forman. Sedmnáct ročníků přineslo výtěžek téměř tři miliony korun. Původně měl být z letošních peněz pořízen nový lustr do nově restaurované kaple sv. Barbory.

Původní benefiční sdružení se vloni stalo obecně prospěšnou společností Benefiční koncerty Grabštejn. Všichni její členové, vystupující umělci a vystavující autoři se do projektu zapojují bez nároku na honorář, což je základní podmínkou sdružení podporující Grabštejn.

Autor: Roman Dobeš

15.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Živý Betlém

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Policie. Ilustrační foto.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Drážďany – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

ANKETA: Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Jablonecko – Letos poprvé můžete hlasovat také on line. Vystřižený kupon má hodnotu 10 bodů, 1 hlas = 1 bod.

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT