Druhý díl hudebního programu Perly swingu uslyší posluchači z Liberecka. Havelkův swingový orchestr Melody Makers ho dnes zahraje v Divadle F. X. Šaldy.

V Libereckém kraji se už blýskli s prvním dílem, který přinesl světový swing třicátých a čtyřicátých let. Zběsilé, virtuózní kusy střídaly nesmrtelné sladké melodie. Žhavý americký swing zvedal ze židlí, české písně konejšily nervy. Jako host se k tradičnímu big bandu přidal věhlasný slovenský trumpetista Juraj Bartoš, jenž nebude chybět ani v druhém díle.

Narostla jim křídla

Kapela Ondřeje Havelky ještě nemá dost. „Odvaha, s níž jsme se chopili swingových perel, přinesla mnoho radosti nám i posluchačům. Způsobila však též, že nám narostla křídla. A proto jsme se rozhodli uchopit ještě krasší a ještě náročnější swingové kusy. Fungl nová show Perly swingu 2 přináší pekelnější temporytmus amerických bigbandových prskavek i naléhavější nostalgickou melancholii tklivých českých melodií. Také bláznivější synkopická smršť i něžnější náruč harmonie a romantiky," slibuje s vtipem a nadhledem kapelník.

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers se zabývají autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým.

Nové mají přednost

A jak šéf a jeho muzikanti vybírají skladby do svých programů?

„Čistě subjektivně. Samozřejmě už mám zkušenost, že program musí mít dramaturgii. Už mám za ta léta vyzkoušené, jaká struktura funguje a jak by měla vypadat, aby se nic neopakovalo a bylo to pestré. Měla by se střídat pomalá rychlá píseň, ale to nestačí. Když budujeme program, tak víme, jaké charaktery písní máme zvolit. Je to složitá práce. Někdy kápneme na věc, která je nenahraditelná a těžko se z repertoáru dává pryč. Nový program je ze tří čtvrtin nový a ze čtvrtiny z hitů," prozradil v rozhovoru pro Deník Ondřej Havelka.

Umělecký šéf a zpěvák neuznává neustálé omílání osvědčených hitů. Aby prý diváka bavil, musí se nejprve bavit on a jeho orchestr. „Baví nás to pro to vzrušení, protože zkoušíme nové věci… Jsme v euforii, protože pracujeme s kapelníkem Jurajem Bartošem, a to je fantastická práce. Kapela zase vyrostla a já si to užívám," dodal.