Po loňském úspěšném koncertě se Český národní symfonický orchestr opět vrací do liberecké Tipsport areny. Před rokem zde zahrál slavné filmové šlágry, tentokrát předvede hudbu Beatles v orchestrální podobě.

The Beatles night byla vždy vyprodaná

Pořad s názvem The Beatles night měl premiéru již v březnu v Obecním domě v Praze a všechny reprízy byly vyprodané. Liberečané si mohou orchestrální podobu beatlesáckých písní vychutnat již zítra, ve středu 21. září od 18:30. Taktovku nevezme do ruky nikdo jiný, než americký dirigent a hudební skladatel Carl Davis, který dirigoval i premiéru Liverpoolského oratoria od Paula McCartneyho v roce 1991.

Davis ze začátku Beatles neocenil

Davis v jednom z rozhovorů přiznal, že když Beatles poprvé slyšel, považoval je za další nezajímavou popovou kapelu. Až později brouky ocenil. V souvislosti s orchestrálním provedením skladeb Beatles nelze nezmínit slavného amerického dirigenta Leonarda Bernsteina. Ten jako první autorita klasické hudby uznal kvalitu Beatles už někdy v polovině šedesátých let, když ještě skupina působila jako přechodný módní úkaz.

Brouci symfoňák moc nevyužívali

Sami Beatles využívali zvuk symfonického orchestru jen výjimečně. Spíše měli v oblibě jemnější zvuk smyčcového kvarteta, které použili už relativně brzy, například ve skladbě Eleanor Rigby či v Yesterday. Zvuk smyčcového orchestru zaznívá poprvé až na desce Sgt. Pepper´s lonely hearts club band ve skladbě A day in the life. Je to ovšem jen polovina běžného symfonického obsazení, tedy čtyřicet jedna lidí. Známá je historka jak při nahrávání této skladby rozdal Paul McCartney členům orchestru klaunské nosy, čepice a další karnevalové doplňky.

Nahrávání bylo pojato jako happening, jehož se účastnili přátelé skupiny.Další použití orchestru v hudbě Beatles je hudba k filmu Yellow submarine, kterou ovšem vytvořil zvukový režisér a aranžér skupiny George Martin. Když pak později producent Phil Spector přimíchal orchestr a pěvecký sbor do skladby Long and winding road, byl Paul rozladěn natolik, že skladbu nedávno vydal znovu, bez orchestru i pěveckého sboru.

Nepokazí orchestr lehkost jejich hudby?

Bylo by možné dlouho diskutovat o tom, zda se tyto prosté hudební zkratky hodí pro symfonické zpracování, nicméně je jisté, že nám poskytne příležitost objevit další rozměr této krásné hudby.Český národní symfonický orchestr je jeden z předních českých souborů. Patří v současné době mezi nejvytíženější v Evropě.

Koncerty doma v Praze i na turné v zahraničí se tradičně těší velkému zájmu publika.Orchestr spolu s vlastním nahrávacím studiem v Praze Hostivaři přitahuje stále častěji významné světové hudební a filmové produkce. V jeho nabídce jsou všechny žánry od klasiky, přes filmovou muziku a jazz po folklórní i populární hudbu.