Dnes začíná další ročník hudebního Festivalu Napříč, který se koná v turnovském Kulturním centru. Páteční večer bude hodně zajímavý a kromě českých hudebníků, projektu Půljablkoň a Luboše Pospíšila, vystoupí i špičkoví zahraniční muzikanti. Kdo měl to štěstí a viděl někdy afrického virtuoza na balafon v akci, rozhodně si tohoto Afričana nenechá ujít.

ALY KEITA & SPOL. V OPOJNÉ FÚZI AFRIKY, JAZZU A IMPROVIZACE

Měl jsem to štěstí a před lety úplně náhodou vlezl do jednoho berlínského klubu, kde se zrovna chystal hrát Aly Keita. Poklidný, spíše jazzový klub se během dvou hodin změnil na energií sršící a tančící prostor, jemuž udávali rytmus další afričtí hudebníci, kteří přišli kamaráda na pódiu podpořit. Po dech beroucím virtuózním představení Keitova balafonu spustil dokonalý africký jam plný autentických nástrojů. Berlínská africká scéna je neuvěřitelně bohatá, jak jsem pozděj zjistil. Poměrně mladý Aly Keita se stal mezitím uznávanou mezinárodní hvězdou ve hře na malijský národní nástroj balafon.

MAGIE BALAFONU

Keita nebude dnes v Turnově sám. Zahraje s dalšími hvězdnými muzikanty. Ještě ale k balafonu. Tenhle magicky bublající perkusivní nástroj připomíná cimbál. Je to ale pětitónový dřevěný nástroj už ze 14. století, jehož zvuk se tvoří v tykvích různě naplněných vodou. Aly Keita se narodil na Pobřeží slonoviny rodičům, tzv. griotům, rituálním hudebníkům. Od roku 1986 se seznamuje s jazzem a vytváří svůj vlastní diatonický balafon přizpůsobený požadavkům západní hudby. Žije v Berlíně. Poprvé zahrál v Praze v roce 2001 s Janou Koubkovou a Alanem Vitoušem, a to ještě v době, kdy žil v Abidjanu, kde se také s Janou Koubkovou potkal.

HVĚZDNÉ TRIO

Jan Galega Brönnimann a Lucas Niggli se narodili v Kamerunu, kde je ovlivnila západoafrická hudba. Trio Aly Keita, Jan Galega Brönnimann a Lucas Niggli patří k význačným hudebním tělesům na experimentální a kosmopolitní scéně. V posledních letech hráli s řadou významných hudebníků po celém světě. Mezinárodně osazené trio stojící jednou nohou v Africe a druhou v Evropě hraje energickou, aktuální world music. Fúze jazzu a etnických vlivů je v podání Afričanů velkým zážitkem.

PŮLJABLKOŇ Z JABLKONĚ

Jako první by na turnovském Festivalu Napříč mělo od 19 hodin vystoupit duo Půljablkoň. V našem regionu hráli naposledy v rámci Brány Trojmezí v Hrádku nad Nisou a ohlasy na ně byly více než kladné. Půljablkoň je nejmladší odnoží legendární skupiny Jablkoň, která neúnavně brázdí hudební vody (od folku a rocku přes jazz až po vážnou hudbu) více než třicet let. Tvoří ji frontman a zakladatel Jablkoně Michal Němec s fenomenální zpěvačkou Marií Puttnerovou. „Půljablkoň se narodil začátkem roku 2014. Repertoár tvořily především pozapomenuté písně Jablkoně, kterým Maruška vdechla nový život. Krásné text, básně Zuzany Wirthové, si s Maruškou ihned porozuměly, takže poměrně rychle vznikly další písně," řekl v rozhovoru Michal Němec.

RETROSPEKTIVNÍ LUBOŠ POSPÍŠIL

Luboš Pospíšil, který vystoupí se skupinou 5P jako poslední účinkující na turnovském mini festivalu, je hrající historií české rockové scény. Pospíšil byl v 70. letech 20. století člen souboru C & K Vocal, pak odešel na sólovou dráhu. „Se svým naléhavým přednesem nemá u nás mezi zpěváky konkurenci," napsal v recenzi na Pospíšilovo best of album publicista Leoš Kofroň. S mateřskou formací 5P nahrává a koncertuje už od své druhé desky Love Prayer z roku 1983. Poslední album Soukromá elegie je z roku 2014.

HODNĚ MUZIKY V MINIMU

Festival Napříč je příkladem vcelku komorní akce, která ale dokáže v rámci jednoho večera udělat hudební událost. V Turnově mohou hudební nadšenci jednou za čas na něco zajít, a to vůbec není v menším městě samozřejmostí. Zásluhu na tom má mj. dramaturg Kulturního centra Turnov Karel Šírek, který dlouhodobě vozí zajímavá jména z Čech i ze světa. Festival Napříč organizuje Martin Holan s Ondřejem Halamou, turnovským písničkářem a farářem. Že se v Turnově něco děje, potvrzuje i to, že dnes večer do Turnova dorazí nejen místní, ale lidé třeba i z Liberce nebo Jablonce.