Mají za sebou už dvě soutěžní vystoupení. Užili si zahajovací ceremoniál, který neměl daleko k tomu, kterým se startují sportovní olympijské hry. Mladí z jabloneckého dětského pěveckého sboru Iuventus Gaude právě v těchto dnech reprezentují Základní uměleckou školu, město Jablonec i republiku na největší světové olympiádě sborů v lotyšské Rize. Mají velké šance, připravovali se zodpovědně.

Jediná na planetě

„Vrcholem sezóny pro nás jsou právě olympijské hry sborového zpěvu. Je to osmý ročník největší soutěže na planetě. Sjedou se na ni pěvecké sbory různých národností, věků a kategorií," uvedl sbormistr Tomáš Pospíšil.

Největší sborová akce planety, soutěž sborů, se koná vždy jednou za dva roky a pokaždé v jiném světadíle. „Už jsme zpívali na olympiádě v rakouském Grazu. Pak se konala v Číně, ale tu jsme vynechali. V roce 2012 jsme zpívali v Americe a letos budeme bojovat o zlato v Lotyšsku," upřesnil sbormistr.

Na děti čeká pobyt plný velkolepých zážitků, počínaje úvodním ceremoniálem a konče závěrečným vyhlašováním výsledků.

Uslyší desítky různých sborů a načerpají další nápady a inspirace. Srovnají si své výkony se soupeři z celé planety. Vidět a slyšet soubory jazzové, popové nebo show vystoupení těch nejlepších na světě bude pro jejich další činnost velkou zkušeností.

„Olympiáda má dvě hlavní soutěže. Jednu otevřenou, kam může každý. V ní jsme třeba v Americe zažili sbor autistických dětí, které předvedly úžasný výkon. Mohou soutěžit nadšenci i amatéři," vysvětlil Tomáš Pospíšil.

Už měli zlato

Další soutěž je náročná. Do ní se musí sbory probojovat kvalifikacemi a mít výsledky z jiných soutěží. „My jsme přivezli z Ameriky zlatou i stříbrnou medaili. Získali jsme už tak akreditaci pro další, letošní ročník," vysvětlil jablonecký sbormistr. Nejlepší na světě jsou soubory z Jihoafrické republiky a Singapuru.

Nové ministerstvo?

Tamní sbory mají úplně jiné podmínky. V Singapuru funguje dokonce ministerstvo sborového zpěvu. Záleží jim na tom, aby se zpívalo.

V Singapuru také platí, že na každé škole musí být tři pěvecké sbory. A ten, kdo sbor založí, musí za tři roky přestoupit na jinou školu a tam zase založit další. „Ta myšlenka je velmi hezká. Z toho bychom se mohli poučit. Sborový zpěv dneska u nás není vyhledávanou aktivitou a je to velká škoda," konstatoval sbormistr.

V Rize stráví zpěváci dva týdny. Navštíví také zajímavé workshopy. O jeden den si pobyt ještě prodlouží, aby si trochu užili i moře a koupání.