Island, země rozmanité a především téměř nedotčené přírodní krásy. Země ledovců, sopek, gejzírů a vroucích pramenů, fjordů, vodopádů, pastvin, vysokých nedostupných hor, ale i dalekosáhlých lávových pustin.

Na zdánlivě malém území naleznete takovou různorodost jako téměř nikde jinde. Island strohý, zelený, ponurý. Studený i živoucí. Oheň a led tu tvoří neoddělitelný celek. Island je zkrátka horká země s ledovou tváří.

Přesně tak ji na svých snímcích zachytil fotograf a cestovatel, ale také pedagog Technické univerzity v Liberci Maroš Tunák.

Na zhruba stovce barevných fotografií upoutají lávové proudy, termální prameny, sirné gejzíry, ledovcové kry, připomínající záběry z Antarktidy, zelené louky, kostelík… Zkrátka atmosféra tohoto jedinečného ostrova omývaného vlnami oceánu.

„Jedná se o ucelený soubor, který jsem nafotil během své cesty, již jsem absolvoval s přáteli před dvěma lety," popsal během slavnostního zahájení výstavy v univerzitní Galerii N v Jablonci nad Nisou fotograf.

„Island je neuvěřitelně různorodý. Ve zdejší krajině převažují ohromné ledovce a hory, pustá pohoří střídají vulkány a lávové pole spolu s koryty řek. Byl jsem ohromený její otevřenou, rozlehlou a panenskou tváří, která zůstala nezměněná a na mnoha místech vypadá stejně jako před tisíci lety," vyznává se z obdivu k islandské přírodě a krajině, která se na první pohled může jevit pochmurně až depresívně. „Ve skutečnosti je ale velmi živá a dynamická," dodává autor.

Na svých snímcích dokázal kromě přírodních zvláštností mistrovsky zachytit neopakovatelnou atmosféru, kterou ostrovu dodávají náhlé a rychlé změny počasí a pohyby mračen. „Na focení mám nejraději právě tyto přechody a změny světla, na které musíte čekat i několik hodin, abyste je dokázal zachytit," říká.

Zajímavě hovoří nejen o krajině, ale i životě obyvatel tohoto málo obydleného ostrova. „Život je tu velmi tvrdý, ale lidé jsou přesto vlídní a přátelští. Také kriminalita je tu téměř nulová. „Když jsme v noci odjížděli k letadlu, měli jsme starost, jak ve čtyři hodiny ráno předáme půjčené auto. „Nechte ho na letišti a klíčky dejte do zapalování," řekla majitelka k našemu velkému údivu," podělil se o jeden z cestovatelských postřehů.

Z Liptova do Kataru

K fotografování krajiny přivedli Maroše Tunáka, který pochází ze slovenského Ružomberku, jeho dědeček a tatínek.

„Oba byli nadšenými amatérskými fotografy. Krásu přírody pro mě objevili během procházek a túr po liptovské krajině. Dědeček přispíval svými fotografiemi do místních novin a časopisu Krásy Slovenska. Tatínek byl členem ružomberského Fotoklubu. Oba mě určitě k mé zálibě trvale nasměrovali. Intenzivně jsem se ale fotografování začal věnovat až v roce 2004 s příchodem cenově dostupných digitálních zrcadlovek," říká Maroš Tunák, který právě s fotografií z Islandu zabodoval na prestižní fotografické soutěži Al Thani Award for Photography v Kataru.

Výstava fotografií Maroše Tunáka v Galerii N je výjimečná i v tom, že zahajuje jubilejní 10. sezónu.

„Právě před 10 lety byl objekt převeden za symbolickou korunu Technické univerzitě a od té doby slouží studentům Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci," zdůraznila při slavnostním zahájení vedoucí katedry Renata Štorová. Zároveň připomněla dvacet let od založení oboru.

Výstava fotografií TERRAQUEOUS potrvá do 27. září. Otevřena je vždy od úterý do pátku mezi 13.00 a 17.00 hodinou. Vstup je zdarma.