Hlediště jabloneckého Městského divadla na léto tak úplně neosiřelo. Ve středu komická opera o třech dějstvích Smetanova Prodaná nevěsta a včera koncert jednoho z nejlepších studentských orchestrů v Anglii Southampton Youth Orchestra. Po dvou představeních v červenci si do divadla mohou lidé přijít ještě poslechnout klavírního mistra Ivo Kahánka 6. srpna večer.

Prodanka v rukou 
a s hlasy cizinců

Inscenaci klasické opery Bedřicha Smetany připravili v Krušnohorském divadle při teplické Evropské hudební akademii, což je operní workshop. Vystoupili pouze pět krát, třikrát na domácí půdě v Teplicí, jednou v Děčíně a v Jablonci.

Pod vedením šéfa projektu Norberta Baxy a režiséra Josefa Nováka Smetanovo hudební dílo nazkoušeli studenti Univerzity Britské Kolumbie z kanadského Vancouveru. „Zvládnout češtinu pro ně bylo velice náročné, ale vyrovnali se s tím výborně. Zvláště když vezmeme v úvahu, že na finální přípravu v Česku měli pouze dva týdny," řekl při premiéře v Teplicích Baxa.

Tvůrci tentokrát zvolili klasické pojetí bez experimentů. „Chtěli jsme, aby zahraniční studenti poznali Prodanou nevěstu tak, jak ji Bedřich Smetana napsal," uvedl Novák. Oproti původní verzi z 19. století je však přece jen bohatší scéna. „Jeníka s Mařenkou jsme například vyvedli za vesnici do polí, kde se schovali v kupce sena, což je adekvátní ději, který se na jevišti odehrává," dodal režisér.

V Jablonci jsou děkovačky velké

Typová podobnost Smetanovy hudby s lidovou je zdánlivá a je výsledkem obratné a komplikované kompoziční práce. Důmyslná je i hudební charakteristika osob, například koktavého Vaška. A jedenáct cizinců nadaných pro operní zpěv se vžilo do Smetanových postav s obrovským nasazením. Velkou děkovačku si zasloužili i kvůli těžké češtině.

Někdo má rád holky, jiný zase vdolky… ČTĚTE ZDE