Jubilejní desátý ročník akce Jablonecké kostely otevřeny nabídl celkově osm koncertů na čtyřech místech. Veřejnosti byly zpřístupněny kostel sv. Anny, kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, kostel Dr. Farského a kostel Nejsvětější Trojice.

V každém z nich se konal i doprovodný program v podobě varhanních koncertů. „Projekt otevřených kostelů oslavil kulaté výročí. Celkově po třetí se mohli turisté a návštěvníci zaposlouchat do tónů varhanů,” uvedla Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Původně bylo otevření kostelů určeno zejména turistům, kteří v létě zavítali do Jablonce. Postupně oživily prohlídky i jedinečné koncerty. „V počátcích zde vystupovali zejména místní interpreti. První varhanní koncert se konal před třemi lety v kostele Dr. Farského,” komentovala Handlířová.

Tehdy zde byly opraveny varhany k výročí Církve československé husitské. Za výjimečným zážitkem přijíždí každoročně lidé z celého kraje. „Moc se mi koncerty líbily. Téměř žádný jsem si nenechala ujít. Nejvíce se mi líbil kostel Dr. Farského,” řekla paní Feixová ze Smržovky.

Nově byly letošní koncerty věnovány skladatelům z konkrétních zemí. Během letních měsíců se tak kostely nesly skladby českých, francouzských, německých i rakouských mistrů. Cyklus koncertů zakončil holandský večer v podání manželů Táni a Drahoslava Gricových. Ukázalo se, že mladá dvojice je opravdu sehraná. Společně totiž dokázali hrát na jedny varhany. „Je to úplně jiné, když hrajeme spolu. Zaprvé každý z nás sedí jinak, než jsme zvyklí. Za druhé je společné hraní možné jen díky tomu, že jsme s manželem podobně vysocí,” vysvětlovala varhanice Táňa Gricová. Oba hudebníci totiž sedí na jedné lavici, která se upravuje právě dle výšky varhaníka.

Každé místo má svou jedinečnou atmosféru. Tentokrát se podařilo naplnit i kostel na Horním náměstí, který jinak patří mezi méně navštěvované. „Opravdu nás počet návštěvníků překvapil. Na všechny koncerty dorazil neskutečný počet lidí a to i v parných dnech. Někdy jsme dokonce museli přidávat i židle,” sdělila organizátorka Petra Handlířová.

V příštím roce by se událost Jablonecké kostely otevřeny mohla nést v duchu přehlídky mnoha různých žánrů. Program by se měl navíc rozšířít i do nově zrekonstruovaného starokatolického kostela Povýšení sv. Kříže na náměstí Boženy Němcové.