„Kostel svaté Anny vnímáme především jako krásnou a důstojnou koncertní síň s příjemnou akustikou," vysvětlila sbormistryně Olga Fröhlichová, proč si sbor Janáček pro svůj slavnostní koncert k 65. výročí založení vybral kostel sv. Anny.

Zazněly lahůdky

„Program jsme sestavili výhradně ze skladeb českých autorů, protože letošní rok je Rokem české hudby. Vzdali jsme tak hold osobnostem, které mají letos své výročí," uvedla Fröhlichová.

Ke kulatému výročí Janáčka zněly kostelem skladby hudebních velikánů jako byl Smetana, Dvořák, Janáček i Martinů, ale samozřejmě také skladby těch, kteří mezi jubilanty letos nepatří. Proto také Janáček zazpíval i několik lidových písní a soudobou českou tvorbu. „Naším záměrem bylo oslovit hudbou posluchače různých věkových kategorií, takže kromě klasiky jsme zařadili i písně pro náš sbor méně obvyklé. Sáhli jsme do oblasti folku a jazzu," okomentovala Olga Frölichová slavnostní repertoár.

Zpívali také hosté

Janáčkovci chtěli, aby koncert byl pestrý a aby se diváci také trochu pobavili. A ne, aby si mysleli, že Janáček je už pětašedesátiletý stařík. Hudební program proto příjemně obohatili i tři hosté.

Vystoupil komorní pěvecký sbor Gymnázia U Balvanu Anima saxí, dále soubor zobcových fléten Jablonecká píšťalka a také smíšený pěvecký sbor z Liberce Rosex. Právě liberecký Rosex a Janáček se v závěru večera spojili v jeden pěvecký sbor, který společným mohutným zpěvem ztvárnil hlavní dílo Jiřího Pavlici Missa brevis Pastoralis. A to se pak mezi zdmi kostela famózně rozléhalo.

Smíšený sbor Janáček má šedesát členů, amatérů, které láska ke sborovému zpěvu nadchla natolik, že někteří v něm zpívají více než třicet let. „Vždycky se těším na okamžik, kdy se postavím před slavnostně oblečený sbor a sál ztichne," uvedla Fröhlichová.