V rámci turné k novinkovému albu Detaily sem zamíří skupina Vypsaná fixa, která patří už deset let k pilířům české klubové scény a jistotám letních festivalů.

Fixa na novém albu zdatně pokračuje v trendu, který nastolily už předchozí desky Klenot, Fenomén a Krása nesmírná.

Po prvních dvou řízných albech rozdělila věrné fanoušky na dva tábory: jedni ji zatratili kvůli zaprodání komerci, jiní ocenili její lehkost a aranžérskou pestrost.

Ty tam jsou časy špinavého rock´n´rollu s falešnými kytarami. Publikum na jabloneckém koncertě se však nemusí bát, že se dočká nějakého popu. I když studiové nahrávky už nejsou tak našlapané, koncerty Fixy jsou pořád pověstné nespoutaným přívalem energie. „V podstatě bych nás charakterizoval jako směs energie, psychedelie a melodie,“ potvrzuje Márdi.

Právě jeho osoba je pro skupinu určující - charizmatický Márdi dokáže výtečně pracovat s publikem, přimět ho z pódia k tomu, aby chvíli klidně stálo a hned zase skákalo jako o život.

Natáčení aktuálního alba Detaily představovalo naprosto odlišný svět od předešlého Klenotu. Předtím se muzikanti rozhodli opustit české poměry a natočili za víc než milion korun album ve studiu v Londýně, s producentem Guy Fixsenem, který v minulosti už spolupracoval třeba s Pixies, My Bloody Valentine nebo Slowdive.

Detaily už vznikaly zpátky doma v Česku a jsou opravdu o dost „obyčejnější“ deskou než předchozí, v Londýně natáčený Klenot. Spolupráce s producentem Dušanem Neuwerthem definitivně změnila rozeřvanou klubovou skupinu, která ze všeho nejlíp umí hrát naplno a pod tlakem, i v muzikanty, kteří ve studiu dovedou mnohem efektivněji pracovat s vnitřní energií a působivostí písniček. Na první dobrou jsou Detaily určitě nejméně hitovým albem Vypsané fixy, ale zase patří mezi ty, jež uzrají a posluchače nutí k návratu.

Role předskokana se na jabloneckém koncertě Vypsané fixy zhostí překvapivě nikoliv kapela, ale divadelní soubor: alternativní Divadlo Dno, které kombinuje loutky, staré hračky, hi-technologie a živou hudbu. „S Michalem Dalekým, který tam hraje, jsem se potkal v bejbypankové kapele Kašpárek v rohlíku,“objasnil frontman Fixy Michal Mareda, řečený Márdi.

Vystoupení Vypsané fixy startuje na Rampě ve 20 hodin. Lístky v předprodeji stojí 160 korun, na místě 180 korun. „Studenti platí sto šedesát i na místě,“ upřesnila dramaturgyně Klubu Na Rampě Milena Bauerová.