Negativní výstava nabízí fotografie trojlístku mladých jabloneckých fotografů, kteří se vzhlédli právě  ve starých fotoaparátech. „Název Negativní vznikl velmi spontánně, hlavně proto, že fotíme na negativy,“ vysvětlil Ivan Šonský, jeden z fotografů.

Společně se svými kamarády, Kristýnou Kupcové  a Jonathanem Machanderem  slovo dalo slovo a zrodila se výstava velmi zajímavých snímků. Jonathan fotí  nejraději osoby a jejich výrazy v nejrůznějších situacích. Ivan perfektně ovládá hru světla, tmy a barev.  A Kristýna fotí to, co ji právě zaujme.

Kavárna se zaplnila zvědavci, kteří velmi pozitivně hodnotili  výtvory všech tří autorů. Mezi návštěvníky byla také Pavla Halamová, studentka z Prahy. Slovy chvály nešetřila.

„Myslím si, že v dnešní době je ohromně odvážné dotáhnout něco až do konce a vyjít se svojí kůží na trh. Lidi mají různé  koníčky, ale ta odvaha mnohým chybí. To, co v rámci Negativní výstavy autoři představují, je neskutečné.  Od prvních snímků, které vyvolali  je vidět, že se stále zlepšují. A i když prostor na ještě větší zlepšení určitě mají, jsou vystavené fotky nádherné.

Co ve vás jejich fotky probouzí?
Hlavně myšlenku, že jejich autorům nechybí umělecká duše. Tyto fotky určitě do koše nepatří. Naopak.

Každý fotí jiné téma. Které vám je nejbližší?
Líbí se mi hodně  fotografie Kristýny Kupcové, která dovede na černobílou fotografii zachytit  zvláštní atmosféru.  Barvu ani její fotky nepotřebují. Je vidět, že ji něco zaujme a ona to výborně vyfotí. Člověk se tak do jejich výjevů na fotce dovede taky vžít.  Její fotky pro mne jsou nejvíce emotivní  a hodně na člověka promlouvají.

A co Jonathánovy fotky lidí?
Skvěle umí zachytit lidskou tvář a její nejrůznější výrazy.  Z nich člověk dokáže odhadnout, jaká ta osoba na fotce asi může být, jestli vážná nebo jestli si umí dělat legrace sama ze sebe.

A hra světel a barev Ivana se vám také líbí?
Fotky Ivana nabízejí asi nejširší záběr témat.  Ať je zataženo, bouřka, sluníčko nebo mlha, umí ten moment mistrně ztvárnit a vyhrát si hlavně se světly a barvami.  Ty taky jeho fotky spojují a jsou na záběrech obzvlášť pěkné. A u všech tří autorů je potřeba hlavně také ocenit to, že fotí na staré foťáky, kde si musí umět všechno nastavit a mít tak pro fotografování opravdový cit.   

Fotíte také?
Fotím, ale na digitální foťák. Chvíli jsem fotila a na něm si dovedu i něco nastavit, ne, že bych používala pouze na automat. Ale nejsem asi moc umělec pro takovou činnost.  Dávám fotky na instagram, to mi stačí. Ale vystavovat, tak to bych si netroufla.