Do povědomí veřejnosti se dostal jako host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor a později Divadla Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998. Právě zde otextoval řadu písniček, i tu nejznámější Až mě andělé.

JOSEF FOUSEK je spisovatel, humorista a písničkář. Na přelomu 60. a 70. let absolvoval Lidovou konzervatoř výtvarné fotografie. Do povědomí české veřejnosti se poprvé zapsal jakožto host Miloslava Šimka v pořadech Divadla Semafor a později Divadla Jiřího Grossmanna, kde také účinkoval až do roku 1998. Od roku 1999 vystupuje v Česku i v zahraničí se svými recitály Nemám čas lhát a Bez náhubku. Pravidelně byl slyšet na vlnách Českého rozhlasu 2 Praha v pořadu nedělní Dobré jitro.

Poté se věnoval psaní knih – veselé epigramy, povídky a příběhy plné naděje a porozumění. Pravidelně byl slyšet na vlnách Českého rozhlasu 2 Praha v pořadu nedělní Dobré jitro. Do roku 2011 realizoval přes padesát výstav svých fotomontáží a portrétů lidiček v Česku i zahraničí (Kuba, Jugoslávie, Slovensko, USA a další).
Posluchači ho také znají díky jeho recitálům Nemám čas lhát a Bez náhubku. S tím druhým vystoupí dnes v Železném Brodě ve farní zahradě kostela sv. Jakuba Většího. Koncert začne ve 20 hodin a vstupné je 85 Kč.

Josef Fousek je spisovatel, básník, textař, humorista, písničkář, cestovatel a fotograf. Trpí vážným onemocněním srdce. V pořadu České televize Třináctá komnata řekl: „Zatím jsem se narodil třikrát. Poprvé 12. března 1939 na Kladně, podruhé 7. dubna 1987 na Jednotce intenzivní péče v Kroměříži a do třetice 5. března 1999 na kardiochirurgii na Karlově náměstí v Praze."

Josef Fousek:Hrdý buď

Ulicí kráčím nejistej krok
Už je zas v háji minulej rok
Červem jsem pořád tak jako dřív
Marný je kydat ten starej chlív

Jidáši mají otrlou tvář
Medailí skví se největší lhář
Chléb a hry nonstop prastarej trik
Strach není móda je to jen zvyk

Rovně jít nejde fér nelze žít
S vlky se musí na měsíc výt
Mozek nám krmí den ze dne víc
Vakuum v mozku v srdci je nic

Komerční žvásty bulvárů šmak
Zavři svou hubu jseš pouhej brak
Stádo je hnízdo do řady vlez
Nedojdeš k cíli nejde žít bez peněz

Pokora k smíchu čert si ji vzal
Závist a zloba jdou světem dál
Bezmocně bloudí svědomí tmou
V zástupu ovce na jatka jdou

Idejí zápach krvavejch let
Pomníky vůdců zoufalej Svět
Hledání pravdy smlouvy jsou cár
Karneval slávy Charón je stár

Pramice pluje nad mlhou stín
Po velké lásce zoufalej splín

28. 12. 2004