Anně začnou být bez jejího vědomí podávány anabolické steroidy. Její výkonnost stoupá, objevují se ale rovněž první zdravotní problémy.

Anna se o přípravcích dozvídá pravdu, a přestože je v sázce její účast na olympiádě, hodlá dál trénovat bez nich. Její matka však doufá, že Anna účast na olympijských hrách využije k emigraci, a rozhodne se jí anabolika pod rouškou neškodných vitaminů aplikovat tajně.

„Vždy jsem toužila napsat a natočit film o boji za malou lidskou svobodu v komunistické diktatuře," říká režisérka Andrea Sedláčková.

Steroidy

„Před několika lety se na veřejnosti poprvé objevily tajné materiály ministerstva vnitra o státem organizovaném dopingu československých sportovců pomocí anabolických steroidů. Programu zahájeného v roce 1983 se zúčastnilo mnoho olympioniků. To bylo obrovské téma," dodává Sedláčková, která se nechala inspirovat dobovými materiály a snažila se proniknout do světa československé atletiky počátku osmdesátých let. Spolu s producenty věnovala přípravám filmu několik let.

Fair Play. Film je hlavně o svobodě, kterou si musíme vybojovat, říká režisérka Andrea Sedláčková. Snímek vstupuje do kin už 6. března.

Archivy odkryly tehdejší příšerné praktiky a metody, kdy stát vědomě ničil zdraví špičkových sportovců. Ti, kteří se odmítli této „specializované péče" účastnit, se navždy vzdali možnosti reprezentovat svoji zemi a fakticky svoji sportovní kariéru odsoudili ke konci.

„Při psaní scénáře jsem dané téma konzultovala s mnoha odborníky. Scénář je vzdáleně inspirován skutečnými událostmi," říká režisérka.

Představitelky atletek, Judit Bárdos v hlavní roli Anny a Eva Josefíková v roli Martiny, musely projít před natáčením náročnou atletickou přípravou pod vedením profesionálních trenérů, aby jejich sportovní výkony působily na plátně přirozeně.

Další role ztvárňují Roman Luknár, Ondřej Novák, Roman Zach, Ondřej Malý, Taťjana Medvecká nebo Igor Bareš.

Dobové prostředí

Náročným úkolem pro filmový štáb byla i co nejdokonalejší rekonstrukce dobových prostředí osmdesátých let socialistického Československa, na níž se podíleli kameraman Jan Baset Střítežský, architekt Petr Fořt a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. Střih filmu je dílem střihače Jakuba Hejny.

Film se natáčel v Praze, Bratislavě, ve Vysokých Tatrách a v Německu v Drážďanech a v Saské Kamenici.

Historická hodnota

„Líbí se mi historická výpověď snímku. Jako sportovce mě tohle téma zajímá. Jde o velmi silný příběh, který mě zasáhl. Myslím, že se bude líbit každému vlastenci, který se alespoň lehce zajímá o národní sport," zhodnotil Lukáš Pánek z Liberce.

Fair Play je filmem nejen o státem organizovaném dopingu, ale především o zachování lidské důstojnosti v totalitním státě a o ceně, kterou musel zaplatit každý, kdo se tomuto systému postavil.

Hlavní postavě Anně je ve filmu osmnáct let, zhruba ve stejném věku byla i režisérka Andrea Sedláčková v roce 1983.

Do scénáře tak mohla vložit mnoho ze svých zkušeností a zážitků a film je pro ni v tomto směru velmi osobní. Sama režisérka emigrovala krátce před sametovou revolucí do Paříže a 17. listopad byl shodou okolností dnem, kdy dostala ve Francii politický azyl.

Fair Play - herci a tvůrci

HERCI

Irena Anna Geislerová, Anna Judit Bárdos, Bohdan Roman Luknár, Martina Eva Josefíková, Tomáš Ondřej Novák, Kříž Roman Zach, Novotný Igor Bareš, Kracík Jiří Wohanka, Pavelka Ondřej Malý, doktorka Taťjana Medvecká, úřednice Zuzana Mistriková, Tomášovi rodiče Michaela Pavlátová, Pavel Lagner, scénář a režie Andrea Sedláčková

TVŮRCI

kamera Jan Baset Střítežský, střih Jakub Hejna, hudba David Solař, Miro Žbirka, zvuk Daniel Němec, architekt Petr Fořt, Vierka Dandová, výtvarnice kostýmů Simona Rybáková