Zatímco v jiných městech během letních prázdnin často kulturní život utichá, Jablonec nad Nisou nabízí jednu akci za druhou. Jedním z nejvýraznějších a nejhojněji navštěvovaných projektů je Jablonecké kulturní léto, které letos slaví kulaté výročí. Co nabídne letošek, jak probíhaly přípravy a jak hodnotí uplynulé ročníky jeden z pořadatelů? Jan Ocilka z Eurocentra se i na letošní program těší. A diváci mohou také, nabídka je pestrá.

Většinou se první ročníky potýkají s různými potížemi. Vzpomenete si, co potkalo vás v roce 2007?

Letní cyklus vzniknul na popud občanů, kterým kulturní život o prázdninách v Jablonci chyběl. V počátku jsme se potýkali především s nedostatkem financí a také jsme neměli úplně jasno, kterým směrem se žánrově vydat. Proto byl program více roztříštěný.

Dnes už je jasné, že koncept akce prošel určitým vývojem. Co vás k němu přimělo a na co jste se zaměřili?

První ročník byl v porovnání s dalšími hodně popový. Nemyslím tím interprety, kteří trhají rekordy v hitparádách, ale například Ivana Hlase, Ivu Frühlingovou nebo Blue Effect, které hrají česká středoproudá rádia. Po prázdninách jsme tehdy dostali negativní reakce dalších regionálních pořadatelů, kteří si stěžovali na to, že díky této akci přicházejí o interprety, které by jinak mohli uvést v následující sezóně. Navíc Jablonecké kulturní léto má od počátku vstup pro veřejnost zdarma, což kluby udělat nemohou.

V dalších ročnících jsme se tedy snažili tomuto směru vyhnout a objevit pro zdejší návštěvníky jiné kvalitní pořady. A tehdy se dramaturgie začala čím dál více klonit k world music, která je pestrá a má zde slabší zastoupení.

World music pro mne znamená hudba celého světa. Hledali jste cizí hudebníky žijící v České republice, nebo jste rovnou zamířili za naše hranice?

Tak jednoduché to nebylo. Jak jsem zmínil, rozpočet akce byl na začátku hodně omezený, a tak jsme nejdřív lovili v našich vodách a občas chytili nějakou kapelu, která plánovala české turné.

Dokážete nám takový program přiblížit? Můžete uvést nějaká jména?

V druhém ročníku se objevil česko-polský projekt ELjazzER, stavící na tradici sefardských Židů, česko-španělská divadelní společnost Karromato, nebo rómská kapela Kale, později to byli Santy y su Marabú s kubánskými a českými hudebníky, slovenská Družina a její repertoár se základem v lidové hudbě, íránský kytarista Shahab Tolouie žijící u nás, izraelská skupina The Izraeli Ethnic Ensemble na evropském turné a řada dalších. Postupně začaly přibývat zahraniční jména, české premiéry a začala se zvedat návštěvnost i popularita akce za hranicemi našeho regionu.

Zmínil jste, že na akci se neplatí vstupné. Má to nějaký záměr?

Chtěli jsme zaujmout co nejširší skupinu lidí, nabídnout trochu nestandardní program a vytvořit přátelskou atmosféru. A to se nám podařilo. Ne vždy vás osobitá hudba zaujme, ne vždy máte peníze nazbyt a ne vždy tolik času, abyste mohli shlédnout celý koncert. Pokud nemusíte platit vstupné, když máte čas, na pár písniček se klidně zastavíte.

Amfiteátr uprostřed města má široké vstupy, lavičky i množství travnaté plochy a koncerty začínají vždy v 17 hodin. Díky tomu akci ve velké míře navštěvují rodiče s malými dětmi, lidé, kteří právě skončili v práci a senioři. Mezi naše stálé návštěvníky patří i postižení z Domova Maxov, pro jejichž režim jsou večerní koncerty náročné.

Dobře. Ale když peníze nevyděláte na vstupném, někde je sehnat musíte…

Akci od začátku majoritně financuje statutární město Jablonec nad Nisou, ke kterému se velkým dílem přidala i Nadace ČEZ a akci začali fandit i první stabilní regionální partneři: Preciosa, A.Raymond Jablonec a AKT plastikářská technologie Čechy. Letos se k nim přidali RIA REALITY, EVOLUTION GROUP CZ, DAKACOM, Geoprint a obchod Barvy Jablonec.

Každý rok se seznam partnerů trochu mění. I když by nás firmy často rády podpořily, pochopitelně je pro ně důležité, aby se někam vyvíjeli a aby byly schopny zaplatit své zaměstnance. Letos, kdy město slaví 150 let, firmy daly najevo patriotství často i mírou podpory této akce.

Z toho vyplývá, že by program měl stát za to. Na co zajímavého se můžeme těšit?

Jedním z největších taháků bude asi Vieux Farka Touré z Mali, syn Aliho Farky. Na turné bude v triu a na koncertě zazní kromě západoafrické lidové melodiky také prvky blues, reggae, či rocku. Dalším překvapením je premiéra londýnské kapely Fofoulah se senegalským griotským zpěvákem Batchem Gueyem a perkusionistou Kawem Seckou z Gambie, kterou vede člen skupiny Roberta Planta, Dave Smith. Fofoulah představí aktuální trend anglické elektronické hudby ve spojení s africkou akustickou tradicí.

Svou českou premiérou se v jabloneckém amfiteátru zapíše i skupina brazilského hudebníka Luize Murá, zvaná MiraMundo. Jediný koncert v České republice potvrdili také američtí Bent Knee, kteří čerpají z klasických vlivů alternativního rocku, jako jsou třeba King Crimson, ale jsou ovlivněni i moderní taneční hudbou. Česká premiéra u nás čeká také na Iry z Rackhouse Pilfer a jejich spojení irské lidové hudby s americkými akustickými žánry. Podařilo se nám připojit k turné srbsko-kanadské skupiny Erik & Worldly Savages, která srší balkánskou energií, ke které přidává punkrockový drive, vitalitu a osobitý smysl pro humor.

Letos se mezi účinkujícími objeví i umělci žijící na našem území. Kapela Yo Soy Indigo skladatelky a zpěvačky Emily Thiel z amerického Connecticutu. Asi nejznámějším členem téhle mezinárodní formace je Fredrik Janáček, který dlouho působil v kapele -123 min.