VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když Vánoce, tak skleněné

Železný Brod - Vánoční strom na železnobrodském náměstí je zkrášlen skleněnými ozdobami. Vyrobili je studenti a pedagogové zdejší sklářské školy jako dar radnici a obyvatelům města.

4.12.2011
SDÍLEJ:

Dílenský mistr Emil Matějka fouká ve školní huti jednu z vánočních ozdob pro železnobrodský strom. Ten byl rozsvícen ve středu 30. listopadu za zpěvu koled dětí z mateřských škol.Foto: Deník/ Jan Sedlák

Stačilo málo. Aby si kdosi ze železnobrodských zastupitelů posteskl, že ač se radnice snaží prezentovat město Železný Brod přívlastkem skleněné, vánoční strom na náměstí zdobí jen neurčitá světýlka. A že by bylo krásné, kdyby byl alespoň maličko skleněný.

Nápad nezapadl. Studenti a pedagogové zdejší Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské se ho chytili a už nepustili.

Vnímaví návštěvníci Dne otevřených dveří, který škola pořádala 2. listopadu, si zajisté kromě unikátní 3D tiskárny všimli i toho, co tvořili studenti a mistři ve školní huti. Ano, byly to vánoční ozdoby tradičního tvaru, netradičních barev. A byly o něco větší než ty, které si doma věšíme na stromeček v obýváku.

Vánoční ozdoby Železnobroďáci obdivují již od středy 30. listopadu, kdy se na náměstí rozsvítil městský vánoční strom. „Ozdoby stromek výrazně oživily, navíc sklo je typické pro město, jak historii, tak současnost a věřím, že i budoucnost,“ poznamenal André Jakubička, starosta Železného Brodu.

Ač mají ozdoby vlastně klasické tvary, jsou přece jen netradiční. Skláři totiž zvolili jednoduché abstraktní pojednání: do ozdob byly zataveny skleněné nitě, pudry a drtě, čímž vznikly nepřeberné barevné kombinace.

„Věříme, že klasickým ozdobám vánočních stromků doposud neodzvonilo – nemalou zásluhu na neopakovatelném kouzlu Vánoc měl právě vždy stromeček, třpytící se nádhernými skleněnými baňkami a světelnými efekty,“ říká ředitelka školy akademická sochařka Zdeňka Laštovičková.

Železnobrodská radnice se se školou dohodla, že vánoční ozdoby zaujmou své místo až těsně před rozsvícením stromečku. „Proto, aby to bylo pro lidi opravdové překvapení,“ vysvětlil starosta, který zároveň věří, že ozdoby advent a vánoční svátky přežijí v co největším počtu. „S nějakou ztrátou ale počítat musíme,“ doplnil s tím, že na strom se nedostane všech sedmdesát hotových ozdob. To aby byly takříkajíc „do foroty“.

Kolem železnobrodského vánočního stromku také vyrostl ochranný plůtek, vánoční ozdoby jsou zavěšeny tak, aby na ně člověk bez pomoci či nástroje nedosáhl. Stromek zároveň stojí před okny zdejší městské policie.

„Velký dík patří zdejší sklářské škole, jinak bychom takové ozdoby neměli,“ doplnil Jakubička. Ostatně, možná to je poprvé, kdy zdejší městský vánoční strom ozdobí skleněné ozdoby. „Nejsem si vědoma, že by tu kdy byly,“ poznamenala kronikářka města Eva Vozková.

Autor: Jan Sedlák

4.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Živý Betlém

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Policie. Ilustrační foto.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Drážďany – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

ANKETA: Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Jablonecko – Letos poprvé můžete hlasovat také on line. Vystřižený kupon má hodnotu 10 bodů, 1 hlas = 1 bod.

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT