Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klub nabízí kinematografické umění

Jablonec n. N. - Filmový klub (FK) Jablonec vznikl nedávno a již dnes čítá více jak padesát členů. Vedoucí jabloneckých kin Naděžda Hetešová pro Deník poskytla rozhovor právě na toto téma.

16.2.2009
SDÍLEJ:

Foto:

Jablonec zdaleka nepatří mezi průkopníky Filmového klubu. Kolik jich v republice již funguje?
Filmový klub Jablonec nad Nisou má krásně zapamatovatelné číslo 234, které označuje pořadové číslo FK založeného v České republice. Pravda, mnohé kluby s nižšími čísly již zanikly, přesto jich ale v současnosti na celém území naší republiky funguje více než 120 za účasti více než dvaceti tisíc filmových nadšenců.

Mají Jablonečané zájem o členství ve Filmovém klubu?
Za necelé dva týdny působení se přihlásilo do klubu již přes 50 lidí, což je mnohem větší ohlas, než jsme hned od počátku očekávali.

Jak se filmový klub rozběhl?
První promítání a malé slavnostní zahájení FK proběhlo projekcí filmu z letošního Projektu 100 – Requiem za sen. Po skončení Projektu 100, z jehož filmových lahůdek ochutnalo v kině Radnice téměř dvě stě diváků, se Filmový klub přesunul na pravidelné čtvrteční večerní projekce do kina Junior.
Na film režiséra Volkera Schlöndorffa Plechový bubínek z roku 1979, který byl v Junioru uveden 5. února v rámci prvního klubového večera, dorazila téměř padesátka diváků, což je opět číslo více než radostné.

Jaké filmové lahůdky jsou připraveny nejen pro členy FK?
Z nadcházejícího únorového programu bych zmínila například úsměvnou tragikomedii Andrzeje Jakimowského Fígle, která za vykreslení fantazijního světa malého chlapce získala řadu cen a celovečerní debut dnes již proslaveného režiséra Hvězdných válek George Lucase nazvaný „THX 1138“, který v působivé vizuální stylizaci ukazuje temnou a znepokojivou vizi budoucnosti.

Jaké výhody mají členové filmového klubu?
Členství ve filmovém klubu přináší řadu výhod – v neposlední řadě i finančních, neboť vstupné na představení FK je pro členy výrazně nižší, než pro ostatní veřejnost. Členům jsou také poskytovány slevy na mnohé filmové akce v rámci celé republiky. Namátkou uvedu: Letní filmová škola v Uherském Hradišti, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, Anifest Třeboň a mnoho dalších.
Dále pak připravujeme v blízké budoucnosti besedy se zajímavými hosty, semináře o filmovém umění, výstavy s filmovou tématikou a mnohé další speciality a zajímavosti týkající se filmu.

Pro jakého diváka je FK určený?
Filmový klub je určen pro náročnějšího diváka, což ale neznamená, že budete po každém představení FK trpět depresemi nad tíhou světa. Spíše pamatujeme na ty, kteří se nespokojí s běžnou tak zvanou „populární produkcí“ a zajímají se i o jiné proudy kinematografického umění.

Věk tedy nerozhoduje?
Na žánru či na věku jak diváka, tak filmu nezáleží.

Řada filmů, které se objeví ve filmovém klubu, je již na levných DVD nosičích: Nemyslíte, že to klub ohrozí?
Zážitku ze zhlédnutí filmu na plátně v přítmí filmového sálu společně s dalšími „spiklenci“ se však, dle mého názoru, žádné „domácí kino“ nikdy nevyrovná.
Chystáme se také pravidelně uvádět i již léty prověřené skvosty filmového umění, v březnu například „Sedmá pečeť“ Ingmara Bergmana, které záhy vyprší distribuční práva pro Českou republiku. A řada z nich je právě již dostupná na levných DVD či na internetu.

Autor: Lenka Brabencová

16.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Někteří lékárníci se 18. října připojili ke stávce praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů. Na snímku lékárnice vylepuje symbolické protestní oznámení v lékárně v Jablonci nad Nisou, ta fungovala v běžném provozu.
5

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení