Proč zrovna knír? Ozdoba pod nosem přitahuje pozornost a v mnoha případech se mužů okolí ptá, proč si ho vlastně nechali narůst?! Ne každý je však Freddie Mercury, aby mu tato ozdoba slušela, takže se pánové dostávají do trapných situací. O to větší je to hrdinství. Vše konají pro dobrou věc a šíření povědomí o zákeřné nemoci.

Podruhé se do kampaně zapojili nadšenci z Jablonce a propojili tak několik institucí, kapel, spolků i hudebních akcí. Všichni společně pomohou dobré věci. Výtěžek dostane jablonecká nemocnice. Akci loni zorganizovala parta vysokoškoláků, kteří si říkají Svaz jabloneckých bohémů. Letos se do zábavné kampaně zapojil i kytarista Wohnout Honza Homola, který navrhl tři kytary. Zhotovil je mistr kytarář Ondřej Liška. Všechny tři můžete získat v dražbě.

Koncerty Wohnout, Vypsané fiXy, Blue Effect, Moimira Papalescu, jazzový festival, video party Horečka sobotní noci, diashow ze Sibiře a další akce spojuje měsíční akce Jablonecký Movember, která chce podpořit zdraví mužů.

Suchá osvěta propagující včasné lékařské vyšetření prostaty nemá na většinu mužů takový dopad, jaký by si zasloužila.

Nejčastější rakovina

Přitom rakovina prostaty je vůbec nejběžnější formou rakoviny v mužské populaci v České republice a prevence by mohla v mnoha případech zachránit i život. Proto se zrodil nápad kampaň vést trochu jinak.

Hnutí Movember si získalo ve světě velkou oblibu díky tomu, že jde vlastně o hru. Vyzývá muže, aby si po 30 listopadových dnů nechali růst svůj knír, pěstovali ho a udržovali. Většina dosud holobradých mužů se s rašícím knírem neubrání zvědavosti ostatních.

Vysvětlováním ostatním, co se to děje a proč si knír nechávají narůst, se myšlenka Movemberu a problematika mužského zdraví dostává k dalším a dalším lidem.

Poprvé se jedinečný projekt Movember v Jablonci objevil už loni. Za touto iniciativou stál Svaz jabloneckých bohémů spolu s Petrem Vobořilem.

„Rozhodli jsme se, že tuto akci přivedeme do Jablonce, jelikož i zde by se měla dostat do povědomí, stejně jako v jiných velkých městech v České republice. Loňskou akci jsme vyhodnotili jako úspěšnou, proto jsme se k ní připojili letos znovu," říká Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra (JKIC), které sbírku pořádá.

Kytarista Wohnout

Již na jaře Petr Vobořil oslovil kytaristu skupiny Wohnout Jana Homolu, který se věnuje i designu, aby navrhl tři kytary, které se během listopadu veřejně draží http://movember.jablonec.com/ ve prospěch kampaně.

„Každá z kytar je trochu jiná a myslím, že se povedly. Nejvíc jsem se vyřádil na modré pruhované kytaře, která dostala pracovní název Ta v pyžamu. Tam jsem měl volnou ruku," usmívá se Homola. Výroby se ujal odborník kytarář Ondřej Liška, který do Jablonce své unikátní kousky přivezl v úterý 20. října, kdy se v hudebním studiu Mirka Kluse a v jablonecké nemocnici točily propagační sekvence na podporu Movemberu v Jablonci.

„Kytary vyzkoušelo hned několik muzikantů a za sebe říkám, že ten hlavní rozdíl není v nástrojích nebo v aparatuře, ale v rukách. Měli jsme tu stejnou aparaturu, stejné kytary a ta hra byla po každé jiná. To je skvělé," přidává svůj postřeh Klus.

Každá kytara má svůj designový longboard

Liberec - Do benefiční dražby se zapojil i liberecký výrobce longboardů značky Longang Jiří Špecián.

„Vyrobil jsem do kompletu ke kytarám tři longboardy. Vše je ze dřeva, takže tím je to propojené. Další propojení je grafika od Honzy Homoly."

Longboardy jsou vyrobené z kanadského javoru. Jsou ručně intarzované. Kresba je ručně malovaná.

Vyrábí už čtyři roky

Dlouhá prkna na čtyřech kolečkách vznikají ve vratislavickém pivovaru Konrád. Špecián je vyrábí už přes čtyři roky.

Na popud kamarádky, že to s dřevem opravdu umí a že to určitě zvládne, zhotovil první prkno bratrovi jako dárek. Loni jeho práci ocenili i na celostátní soutěži Longboard salon v Praze.

„S prvním prknem pro bráchu to dopadlo dobře. K narozeninám ho dostal a měl velkou radost, ale věděl jsem, že jeho kvalita není na takové úrovni, aby mu dlouho vydrželo, a hned jsem začal pracovat na dalším prototypu," vzpomíná Jiří Špecián, který se nyní výrobou longboardů živí. V nabídce má hned několik různých typů té nejlepší kvality. „Z bráchy je teď hlavní týmový jezdec, který testuje každý nový tvar, který vytvořím," smál se Špecián.

Jak se hrálo kytaristům na dražené krásky?

Honza Homola

kytarista a zpěvák kapely Wohnout, designer, navrhl kytary, které jdou do dražby

U pruhované jsem měl úplně volnou ruku a rozhodl jsem se, že udělám ulítlou kytaru se žlutým deklem a pruhy. Červená kytara s motýlem je polodivoká, taková dámská a tu poslední se sluníčkem jsem chtěl nechat úplně obyčejnou, ze syrového dřeva.

Umělci podporují akci Movember.

Baví mě designové záležitosti a většinou krása vítězí. Ve světě se to dělá tak, že na koncerty muzikanti mají vzhledově hezčí kytary a ve studiu nahrávají na kvalitnější. Záhadným způsobem se může povést zvukem kytara, ale už nemá tak hezký design.

Jan Krajník

kytarista a zpěvák Mandragora a Eridu, hudební pedagog

Já osobně bych si vybral tu červenou, což je dáno typem pražců a hmatníku na které jsem zvyklý. Jinak je vidět, že to dělal odborník. Oproti běžnému telecasteru mají tyhle kytary kobylkový snímač natočený tak, aby bral víc výšek na hlubších strunách, což je inovace, nad kterou by se u Fendera měli zamyslet. Se snímači Van Zandt se setkávám poprvé a jsem nadšen. To mírné kreslení i v čistém zvuku určitě většina kytaristů uvítá.

Andrea Bělíková

zpěvačka, kytaristka a autorka skladeb kapely Nautica

Umělci podporují akci Movember.

Nejlépe se mi hrálo na tu červenou s motýlem. Ta pruhovaná se mi líbí zvukově i vzhledově, ale nehrálo se mi na ni tak dobře jako na tu rudou.

Jakub Vlášek

kytarista, klavírista a zpěvák Junk Aspect

Nejlíp se mi hrálo na červenou kytaru. Šla mi hezky do ruky. Vzhledově se mi nejvíce líbí ta pruhovaná. Tu bych hrozně chtěl. Je boží!

Můžete se zapojit i vy

Díky spolupráci s Klubem Na Rampě, Svazem jabloneckých bohémů a s hostujícími umělci doprovází sbírku po celý listopad atraktivní program. Pro účel sbírky zřídilo Jablonecké kulturní a informační centrum, o. p. s. zvláštní účet u Komerční banky, a. s. č. 2320227/0100. Libereckým krajem bylo vydáno osvědčení podle zákona č. 117/2001 sb. o veřejných sbírkách. V případě, že chce být dárce v rámci kampaně uveden, stačí jméno napsat do zprávy pro příjemce (například: Jaroslav Novák, Jablonec). Sbírka potrvá do 30. listopadu 2015.

Program Movemberu

Sobota 14. listopadu, 19 hodin

SKRZJAZZFEST 2015

Rampa festival za účasti kapel pražských jazzpopových Eggnoise a crossover-funkových

Megaphone.

Pondělí 16. listopadu, 20 hodin

BLUE EFFECT

Česká rocková kapela s legendárním kytaristou Radimem Hladíkem v čele.

Úterý 17. listopadu, 19.30

RAMPA FREE PRO KAŽDOU KAPELU

Dejte o sobě vědět a přijďte si zahrát!

Čtvrtek 19. listopadu, 20 hodin

ROK NA SIBIŘI

Promítání fotografií z turistických a vodáckých akcí Vojty Jeleneckého.

Pátek 20. listopadu, 20 hodin

MERTA, HRUBÝ, FENCL

Základní kámen českého písničkářství Vladimír Merta, fenomenální houslista Jan Hrubý

a klavírista a kytarista Ondřej Fencl.

Sobota 21. listopadu, 20 hodin

ROCK'N'ROLL MADNESS NIGHT

Koncert kapel Bombs From Heaven, Curlies a Snap Call.

Úterý 24. listopadu, od 19 hodin

CRAFT 1000 MILES ADVENTURE 2015

Promítání Honzy Kopky z extremního nonstop závodu terénem přes Česko-Slovensko.

Pátek 27. listopadu, 20 hodin

WOHNOUT A VYPSANÁ FIXA

na společném tour. Klub Na Rampě pořádá v Eurocentru Jablonec.

Sobota 28. listopadu, 20 hodin

MOVEMBER HOREČKA

Finále charitativní kampaně Jablonecký Movember

-holení knírů, focení, zveřejnění výsledků dražby kytar Honzy Homoly (Wohnout),

za účasti kapel JunkAspect, alternativní-punk / Jablonec nad Nisou, BB 69, pop-punk / Jablonec nad Nisou, Intensive Care, crossover / Jablonec nad Nisou.