S Filmovým Fandou to vypadá bledě. Dnes od 19 hodin zahrají žáci v Městském divadle v Jablonci na Nisou desátou reprízu a spekulovalo se dokonce o tom, že to bude poslední představení.

Protagonisté už jsou vysokoškoláci

„Rozhodně je to poslední uvedení muzikálu pro veřejnost v tomto roce. Ze strany vedení ZUŠ Jablonec ani není přílišný zájem pokračovat. Je to logické, protože organizace není jednoduchá. Protagonisté nemají tolik času. Už chodí na vysoké školy. Když před třemi, čtyřmi lety dělali na muzikál konkurz, byli ještě žáky Základní umělecké školy,” vysvětlil důvody možné derniéry muzikálu autor hudby a textu Martin Kadlec.

Muzikál vydal už i svoje DVD se záznamem jednoho představení v jabloneckém divadle a také soundtrack, který pokřtil v polovině listopadu v Klubu Na Rampě.

Oba tituly, jak DVD tak CD, si zájemci mohou zakoupit na dnešním představení v Městském divadle v Jablonci nad Nisou nebo přímo v Základní umělecké škole. „Určitě jsme některé věci nedotáhli do konce. Nehráli jsme všude, kde jsme chtěli a asi už tam ani hrát nebudeme, což je škoda. Možná někdy muzikál obnovíme, ale to by záleželo na zájmu herců i publika,” dodal Kadlec.

Představení Filmový Fanda vypráví příběh Františka, kterého rodiče jako pětiletého chlapce zapomněli v kině Radnice a on tam několik let žil a ovlivňovaly ho nejrůznější filmy, které zhlédl.

Patriotismus a hezké písničky

Muzikál je hodně patrioticky zaměřený. Oslavuje město Jablonec, které se v muzikálu velmi často objevuje. Dost autenticky je zachycený například stánek u konečné tramvaje. Dokonce město často promítají na videonahrávkách a fotografiích. I některé písničky jsou o Jablonci.

Město Jablonec nad Nisou je v muzikálu stavěno do konfliktu se sousedním Libercem. Obyvatelé obou měst se předhánějí, kdo je lepší a město protivníků různě pomlouvají, místy dost vtipně a trefně. Příběh muzikálu je dost absurdní až fantaskní a má na konci zajímavé rozuzlení, které ovšem nebudu prozrazovat.

„Ještě sami pořádně nevíme, zda přidáme další reprízu, ale asi poslední představení uvedeme v létě, nejspíš v červnu. Naši protagonisté nejsou profesionální herci. Odmaturovali, dostali se na vysoké školy a do zaměstnání a změnila se jim struktura času. Je to bohužel úděl nás pedagogů v umělecké škole, že všechny projekty děláme krátkodobé,” vysvětlil ředitel Základní umělecké školy Jablonec Vít Rakušan.

Vstupenky jsou ještě v prodeji

V hlavních rolích se tentokrát diváci mohou těšit na dvojici Štěpán Růžička a Dita Landovská. Vstupenky na dnešní přestavení jsou ještě v prodeji a diváci si je mohou zakoupit i těsně před představením. Cena vstupenek se pohybuje od 110 korun.

FILMOVÝ FANDA

muzikál

ZUŠ Jablonec nad Nisou
Kdy: dnes 6. prosince od 19 hodin
Kde: Městské divadlo Jablonec nad Nisou

Hrají:
Dita Landovská, Štěpán Růžička, Ondřej Kočí, Filip Řehoř, Jaroslav Doležal, Jakub Zapadlo a další