„Pouť je připravena především pro děti. O ty nám jde nejvíce. Hlavně pro ně je připraven divadelní maratón pohádek, kolotoče a další atrakce. I proto je vstup pro děti tradičně zdarma.“ řekl Deníku místostarosta Kryštofova Údolí Alan Janeček.

Program bude opravdu nabitý během celého víkendu. „Diváci se myslím mohou nejvíce těšit na vystoupení pana Jiřího Schmitzera. Přichystali jsme ale i další divadelní i hudební představení,“ podotkl Alan Janeček. Vystoupí například taneční skupina Irské sestry, k poslechu zahraje a zapívá folklorní soubor Jizera.

Tento program pro dospělé bude k vidění na horním pódiu. „Dolní pódium, kde je větší klid, jsme vyhradili dětem. Tady poběží po celý víkend jedna pohádka za druhou,“ vysvětlil Alan Janeček.

Děti se mohou těšit na pohádky Líný Mates, Obrův učeň, na pohádku O Palečkovi nebo O Smolíčkovi. Nebude chybět ani Koblížek, Míša Kulička a pro malé slečny Rozmarná princezna. A je dokonce jisté, že přijde i kouzelník. Vedle kulturních představení budou po celé dva dny v areálu pouti předvádět svoji zručnost a um staročeští řemeslníci.

Díky nim si budou moci malí i velcí návštěvníci zavzpomínat na minulé doby a dokonce se něco přiučit. „Zakládáme si na tom, že jsme tradiční pouť s řemeslnickým trhem, podobně jako například vyhlášená pouť v Holašovicích nebo v Rychnově,“ uvedl místostarosta Alan Janeček.

Sobotní zábavu doplní ohňostroj, který vypukne v deset hodin večer. Poté bude v případě příznivého počasí pokračovat veselí až do pozdních nočních hodin.

Návštěvníci se také mohou těšit na bohaté občerstvení, které k pouti patří. Ve stáncích bude jako každý rok spousta sladkostí, cukrová vata, perníková srdce nebo ořechy v cukru.

Pro pány je přichystáno grilované maso, klobásy a pivo. Stejně jako loni budou moci zájemci přijet do Kryštofova Údolí parním vláčkem. „Zásadní novinka pro letošní rok je ta, že vlak bude větší. Zajistili jsme větší parní lokomotivu, která bude moci vést pět nebo šest vagónů. Chceme tak cestujícím poskytnout větší pohodlí než v minulých letech. Dříve jezdily vlaky velmi nacpané a nebylo to komfortní,“ vysvětlil Alan Janeček.

Minulý rok měl vlak pouze tři vagóny a mohl tak na pouť dovézt zhruba dvě stě lidí. Letos vlak uveze více než dvojnásobek. „Letos se při jedné cestě vejde do vlaku čtyři sta až pět set lidí,“ vyčíslil Alan Janeček. Na pouť přijede každoročně mnoho lidí z blízkého okolí i ze vzdálenějších míst. Rok od roku celkový počet návštěvníků stoupá.

„V roce 2003 bylo na pouti kolem tisíce lidí. Minulý rok už to bylo několik tisíc. Letos očekáváme kolem šesti, sedmi tisíc návštěvníků,“ uvedl místostarosta obce.

Podle organizátorů pouti se zhruba pět tisíc lístků prodá a zbytek doplní místní lidé, kteří mají vstup na pouť zadarmo. „Pouť je největší akce v Kryštofově údolí za celý rok. K místním lidem vždy přijede v době pouti hodně návštěv a po celé vesnici je velmi živo. Máme z toho radost,“ uvedl Alan Janeček.

Není divu, že pouť je velmi oblíbená a navštěvovaná. Místní lidé její tradici udržují již po staletí. Recept na dobrou pouť si předávají generace obyvatel Kryštofova údolí zřejmě velmi pečlivě. První pouť se tady totiž konala už v roce 1862. Pouť začíná v sobotu kolem deváté hodiny ranní. Vstupenka stojí 80 korun.