Zámek Lemberk, původně středověký hrad, o kterém se historické prameny zmiňují již od 1. poloviny 13.století, byl jedním z prvních panských hradů na našem.

První klasický okruh provede návštěvníky historickým jádrem zámku. Takzvaná historická je prohlídka věnovaná rodové a stavební historii zámku. Návštěvníci při jejím absolvování shlédnou ukázky renesančních a barokních pokojů, kapli Seslání Ducha svatého, vrchnostenské kanceláře a velmi zajímavou černou kuchyni, která je i přes své stáří zachovalá a velmi dobře ukazuje obrázek toho, jak se asi v minulosti na zámku vařilo a hodovalo.

Druhý prohlídkový okruh nabízí muzejní expozici věnovanou svaté Zdislavě, manželce zakladatele hradu Havla z rodu Markvarticů. Zdislava z Lemberka byla v roce 1995 prohlášena za svatou. Třetí okruh nabízí pohled na výstavu uměleckého moderního skla vytvořeného v Crystalexu Nový Bor v rámci mezinárodních sympózií.

Síň plná skleněných uměleckých výrobků ukazuje moderní pojetí výroby skla. Vidět můžete barevné i čiré sklo v nejrůznějším provedení. Vystaveny jsou vázy, těžítka, dekorativní předměty, sklenice a další.

Návštěvu Lemberka ale nemusíte trávit jen za zdmi zámku. Zámek se nachází v krásné přírodě Lužických hor a okolí tak poskytuje dostatečné množství další turistických a historických zajímavostí. Po prohlídce zámku se tak můžete vydat do přírody, kde čeká řada zajímavostí a především čistý vzduch a klid.

Jen sto metrů od zámku se nachází Bredovský letohrádek a v něm expozice věnovaná Lužickým horám. Letohrádek obklopuje krásná barokní zahrada, kterou je možné volně navštívit a pokochat se živou přírodou. Blízkou lipovou alejí, odkud je za dobrého počasí vidět i nejvyšší vrchol lužických hor Luž, můžete dojít k malému hřbitovu a ke známé Zdislavině studánce.

Technickou památkou v okolí Lemberka je vodárenská věž, která v minulosti zásobovala zámek pitnou vodou. Ze zámku není daleko do Jablonného v Podještědí. Tady je přístupná je barokní Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy, kde jsou také ostatky svaté Zdislavy uloženy.

Hranolová věž z 18. století, postavená na místě bývalého gotického kostelíka, slouží dnes jako vyhlídka na město a okolí. Na náměstí se nachází morový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1682.